You are currently viewing Euroleague: Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη Μπολόνια μέσα στο ΟΑΚΑ (vid)

Σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα, ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια σαρωτική νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια μέσα στο ΟΑΚΑ, για την 9η αγωνιστική της Euroleague

Μια τεράστια εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην 9η αωνιστική της Euroleague. Οι πράσινοι υποδέχθηκαν τη Βίρτους Μπολόνια σε ένα ΟΑΚΑ που ξεχείλιζε από θετική ενέργεια. Κάτω από αυτές τις συνθήκες, οι γηπεδούχοι έγραψαν το τελικό 90-76, βάζοντας για πρώτη φορά φέτος θετικό πρόσημο στο ρεκόρ τους. Πλεόν και μετά από 3 συνεχόμενες νίκες έφτασαν στο 5-4, για να βρεθούν ισάξια δίπλα στον Ολυμπιακό.

Την παράσταση για ακόμη μια φορά, έκλεψε ο Ντίνος Μήτογλου. Τελείωσε την εμφάνιση του με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η αρχή πάντως για τον Παναθηναϊκό ήταν δύσκολη. Ξεκίνησε με πολύ δυνατό επιθετικό ρυθμό, αλλά με σοβαρά προβλήματα στην άμυνα. Αυτό το σκηνικό κράτησε για 3 ολόκληρες περιόδους. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες των πράσινων, έδειξαν πως ήταν ικανοί να κάνουν μεγάλη ζημιά.

Ξαφνικά όμως στην 4η περίοδο, το σκηνικό στο παρκέ άλλαξε εντελώς. Χωρίς προειδοποίηση, οι γηπεδούχοι αρίστευσαν τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Σε μόλις 4 λεπτά, κατάφεραν και μετέτρεψαν το -5 (62-67) σε +8 (75-67).  Ηγέτες στην απρόσμενη πράσινη αντεπίθεση, οι Σλούκας και Μήτογλου.

Ο δε Σλούκας από τη θέση 1, ανέλαβε τη δημιουργία. Την ολοκλήρωση της της επίθεσης είχε ο Μήτογλου, ως 4αρι. Φυσικά δίπλα τους στάθηκε μια τρομερή τριάδα. Αυτή την αποτελούσαν οι: Τζέριαν Γκραντ, Μάριους Γκριγκόνις και Ματίας Λεσόρ.

Παράλληλα, στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός έζησε και μια ευχάριστη έκπληξη. Ο Κέντρικ Ναν έδειξε τα πρώτα σημάδια ένσωμάτωσης του στην ομάδα. Πέτυχε 4 στα 10 σουτ που επιχείρησε, γράφοντας συνολικά 11 πόντους. Ο δε Λούκα Βιλντόσα στάθηκε βράχος, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 10 πόντους.

Κάπου εκεί η Μπολόνια άλλαξε ρυθμό και παιχνίδι, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεσπάθωσε για να φτάσει τελικά στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 10 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 24 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 λάθος), Μαντζούκας.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ

(Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέκι 20 (5/10 τρίποντα), Παγιόλα 7 (1/5 τρίποντα), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.