You are currently viewing Euroleague: Νίκη ψυχολογίας ο Παναθηναϊκός! (vid)

Euroleague – 31η αγωνιστική: Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο εντός έδρας παιχνίδι με την Μπάγερν και πήρε την 3η νίκη του στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια του στη διοργάνωση

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 86-76 της Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ για την 31η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, θα πάει με καλό ηθικό στο “αιώνιο” ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ την Παρασκευή το βράδυ (21:30). Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Σημείωσε double-double με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έπαιξε εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μάλιστα, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, είχε τον απόλυτο έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Οι Βαυαροί του Αντρέα Τρινκέρι προηγήθηκαν με σκορ 27-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια όμως, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνα. Ταυτόχρονα,ι είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση.

Κάπως έτσι, οι “πράσινοι” πέτυχαν σερί 27-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πήγαν δε στα αποδυτήρια, με προβάδισμα 5 πόντων (48-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο στο παρκέ υπήρχε μόνο μία ομάδα, ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι πραγματικά, κυριάρχησε! Με επί μέρους σκορ 23-11 ξέφυγε με +17 πόντους διαφορά μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, ο Γιώργος Παπαγιάννης πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση στη Euroleague. Ήταν αλάνθαστος με 24 πόντους και ποσοστά για Όσκαρ.

Κι όλα αυτά, σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Αμερικανοί Λι και Τόμας με 10 και 12 πόντους αντίστοιχα. Επίσης, βοήθησε σημαντικά ο Μαντζούκας με 8 πόντους (2/2 τρίποντα). Για την Μπάγερν πάλεψαν οι Γουάιλερ – Μπαμπ (12π.) και Τσίταμ (11 π. 7 ριμπάουντ).

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11 νίκες – 20 ήττες και θα πάει με πολύ καλό ηθικό στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή το βράδυ (31 Μαρτίου) το βράδυ (21:30).

Η Μπάγερν γνώρισε την 4η σερί της ήττα και έπεσε στο 11-20. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι θα υποδεχθεί στο Μόναχο την Μονακό την Παρασκευή και θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις επιτυχίες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 11 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 24 (10/10 σουτ, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1/4 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3/5 τρίποντα), Μπέικον 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 5.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

(Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9 (0/4 τρίποντα), Γκιφάι 7 (3 ριμπάουντ), Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6 (6 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίταμ 11 (7 ριμπάουντ).