You are currently viewing Euroleague: Νίκη-μήνυμα για τα πλέι οφ ο Ολυμπιακός!
Euroleague: Νίκη-μήνυμα για τα πλέι οφ ο Ολυμπιακός!

Euroleague: O Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους Σλούκα και Φαλ στο τελευταίο του παιχνίδι στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Παρόλα αυτά δεν πτοήθηκε και επικράτησε με σκορ 73-66.

Euroleague: Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αγωνίστηκε χωρίς δύο βασικούς παίκτες στο ντέρμπι του ΣΕΦ με την Μπαρτσελόνα. Συγκεκριμένα χωρίς τους Σλούκα και Φαλ. Αλλά το γεγονός αυτό δεν την επηρέασ. Έφθασε δίκαια στη νίκη με σκορ 73-66. Έτσι, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Euroleague με ρεκόρ 19 νίκες και 9 ήττες.

Η Μπαρτσελόνα, από την άλλη, έχει ρεκόρ 21 νίκες και 6 ήττες. Με αυτό, έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση της βαθμολογίας προ πολλού. Οι “ερυθρόλευκοι” από την άλλη, θα τερματίσουν στην 2η ή στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ανάλογα από το αποτέλεσμα του αγώνα Μπάγερν – Ρεάλ Μαδρίτης στις 8 Απριλίου…

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους προηγήθηκε 19-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και 40-33 στο ημίχρονο. Όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησαν την Μπαρτσελόνα στους 8 πόντους και με επί μέρους σκορ 18-8 έκαναν την ανατροπή και πήραν προβάδισμα τριών πόντων (51-48) στο 30΄.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από την Μπαρτσελόνα και με σερί 22-18 έφθασε στο τελικό 73-66. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης και του Ολυμπιακού. Σε 24 λεπτά συμμετοχής κατάφερε 20 πόντους. 6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 5/6 βολές). Από την Μπαρτσελόνα τώρα, ξεχώρισαν οι Σανλί και Μίροτις με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός θα τερματίσει στην 2η θέση στην περίπτωση που η Ρεάλ Μαδρίτης ηττηθεί από την Μπάγερν την επόμενη εβδομάδα στην Ισπανία. Σε διαφορετική περίπτωση (νίκη της Ρεάλ) θα τερματίσει στην 3η θέση!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/7 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Μάρτιν 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές), Βεζένκοβ 13 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 6 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ,. 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 7 (1), ΜακΚίσικ 20 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

(Γιασικεβίτσιους): Έξουμ 2, Σανλί 13 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 2, Σμιτς 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 6 (2/6 σουτ, 2/2 βολές), Λαπροβίτολα 3 (1/4 σουτ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Αμπρίνες 6 (2), Κούριτς 6, Μίροτιτς 11 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Καϊσέδο 2, Νάτζι 2 (7 ριμπάουντ), Καλάθης 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).