You are currently viewing Euroleague: Νίκη δια χειρός Πάρις Λι ο Παναθηναϊκός! (+vid)

Euroleague – 21η αγωνιστική: Μετά από μια τρελή ανατροπή, ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε την 8η νίκη του στη διοργάνωση

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε με σκορ 89-65 την Ζαλγκίρις Κάουνας στην 21η αγωνιστική της Euroleague. Το πάλεψε αρκετά και δίκαια πανηγύρισε την 8η νίκη του στην διοργάνωση. Οι “πράσινοι” απογοήτευσαν στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, μέσα στο ΟΑΚΑ. Στη συνέχεια όμως, κυριάρχησαν και έφθασαν δίκαια στη νίκη…

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς για μία ακόμη φορά ξεκίνησε υποτονικά τον αγώνα κόντρα στους Λιθουανούς. Το πρώτο δεκάλεπτο πάντως ήταν ισορροπημένο (19-24) . Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η διαφορά ξέφυγε, υπέρ της Ζαλγκίρις Κάουνας.

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε μόλις 8 πόντους σε δέκα λεπτά και δέχθηκε 18 πόντους. Ως αποτέλεσμα, πήγε στα αποδυτήρια με την πλάτη στον τοίχο. Είχε μείνει πίσω με διαφορά 15 πόντων (27-42). Ταυτόχρονα είχε να αντιμετωπίσει και αρκετές αποδοκιμασίες από την εξέδρα.

Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 1/8 τρίποντα στα 20 πρώτα λεπτά. Μοιραίο ήταν να βρεθεί πίσω στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι “πράσινοι” μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο και έφεραν… τούμπα το παιχνίδι.

Το “τριφύλλι” σημείωσε 37 πόντους με 5/6 δίποντα, 7/8 τρίποντα και 6/10 βολές στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε την Ζαλγκίρις στους 16 πόντους και προηγήθηκε με +6 πόντους (64-58) στο 30΄.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις κατέρρευσε, ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και το τελικό 89-65 ήρθε απόλυτα δίκαια.

Ο Πάρις Λι ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης και ο παίκτης που άλλαξε τον ρου του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 24 πόντους (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 1/2 βολές) και μοίρασε 4 ασίστ σε 29’14” συμμετοχής.

Την επόμενη εβδομάδα ο Παναθηναϊκός θα δώσει δύο παιχνίδια στη Euroleague. Και τα δυο, επί Ισπανικού εδάφους. Καταρχήν κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης (1/2, 21:45) και μετά με τη Μπασκόνια (3/2, 21:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (1), Λι 24 (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπαγιάννης 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4//6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4 (1), Σαμοντούροβ, Μπέικον 13 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 13 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Γκριγκόνις 4 (4/6 βολές), Γκουντάιτις 7 (3/3 δίποντα, 1/5 βολές).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

(Μακσβίτις): Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9 (1 τρίποντο, 1 ασίστ, 4 λάθη), Χέιζ 4 (7 ριμπάουντ), Σμιτς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρούτις 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Λουκοσιούνας 3 (1), Μπραζντέικις 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πολονάρα 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).