You are currently viewing Euroleague: Η Μπαρτσελόνα έκλεισε θέση στο Final 4, 81-72 την Μπάγερν (vids)

Euroleague: Η Μπαρτσελόνα δεν την πάτησε και πήρε τη νίκη με 81-72 κόντρα στην Μπάγερν με την οποία σφράγισε και την πρόκριση στο Final 4 που θα γίνει στο Βελιγράδι.

Euroleague: Με τον κόσμο στο πλευρό της η Μπαρτσελόνα δεν ήθελε να γίνει θύμα της Μπάγερν. Νίκησε με 81-72 και για την ακρίβεια λίγες φορές αγχώθηκε. Πήρε το προβάδισμα αρκετές φορές. Και μετά από την 3η περίοδο έκανε και το παιχνίδι της. Έτσι έκλεισε θέση στο Final 4 που θα γίνει στο Βελιγράδι και στα ημιτελικά θα παίξει με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Εκεί όπου θέλει να βρεθεί και ο Ολυμπιακός. Έχει το 5ο ματς με τη Μονακό, την Τετάρτη στο ΣΕΦ (4/5) ενώ αν περάσει αντίπαλος του στα ημιτελικά θα είναι οι Αναντολού Εφές, που πήρε πέρσι τον τίτλο.

Αναφορικά με την Μπαρτσελόνα που έκανε το 3-2 στην σειρά με την σκληροτράχηλη Μπάγερν, είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Λαπροβίτολα. Ο οποίος έβαλε 26 πόντους με  5/7 τρίποντα.

Κοντά σε απόδοση οι Μίροτιτς (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Καλάθης (10 πόντοι, 5 ασίστ).

Από την άλλη, οι Βαυαροί έπεσαν με ψηλά το κεφάλι. Αφού οδήγησαν τη σειρά στο 5ο παιχνίδι, έχοντας σημαντικές απουσίες. Χάντερ (18 πόντοι), Γιάραμαζ (17 πόντοι), Γουάιλερ-Μπαμπ (10 πόντοι, 4 ασίστ) και Λούτσιτς (6 πόντοι, 10 ριμπάουντ) διασώθηκαν από τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο ημίχρονο…

Οι Καταλανοί μπήκαν… φουριόζοι στο 3ο δεκάλεπτο. Και με σερί 7-0, ανέτρεψαν την κατάσταση. Πέρασαν μπροστά (38-37 στο 22’). Οι παίκτες του Τρινκιέρι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια. Και δεν άφησαν την Μπάρτσα να ξεφύγει (45-45 στο 25’).

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Λαπροβίτολα, που πήρε από το χεράκι την ομάδα του και την οδήγησε σε 8-0 σερί (53-45 στο 27’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν «αέρα» 8 πόντων (60-52).

Στο 4ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε με +13 (68-55 στο 34’), με τους Λαπροβίτολα και Μίροτιτς να είναι ασταμάτητοι.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 31-37, 60-52, 81-72.