You are currently viewing Euroleague: Λύγισε στο τέλος ο Ολυμπιακός!

Euroleague – 18η αγωνιστική: Αν κι ο Ολυμπιακός το πάλεψε σκληρά, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο πριγκηπάτο του Μονακό

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 64-60 από την Μονακό στο πριγκιπάτο για την 18η αγωνιστική της Euroleague. Ήταν ένα παιχνίδι θρίλερ που κρίθηκε στο φινάλε. Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με διαφορά +12 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς έφθασαν στη νίκη…

Πλέον, στο 12-6 το ρεκόρ της Μονακό και στο 11-7 του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι συνεχίζουν τη διαβολοβδομάδα τους την Πέμπτη το βράδυ με νέα εκτός έδρας αποστολή. Αυτή τη φορά, κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι στο πριγκιπάτο. Προηγήθηκε 20-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Όμως στη συνέχεια η απόδοσή του δεν ήταν ανάλογη και ηττήθηκε με σκορ 64-60.

Ο Σλούκας και ο Πίτερς ήταν οι μοναδικοί παίκτες του Ολυμπιακού που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από την απέναντι πλευρά για την Μονακό, την διαφορά έκαναν οι Τζέιμς και Ντιαλό με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ έμεινε στα ρηχά με 4 πόντους και 0/4 τρίποντα ενώ Σλούκας και Γουόκαπ είχαν συνολικά 1/9 τρίποντα. Μάλιστα, ο Σλούκας στο τέλος ήταν… μοιραίος. Αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με το σκορ στο 61-59 υπέρ της Μονακό, μόλις 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος . Τελείωσε τον αγώνα με 12/26 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/21 βολές. Από την άλλη πλευρά η Μονακό είχε 13/28 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 11/17 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60

ΜΟΝΑΚΟ

(Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 6 (1), Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακουντού 9 (1), Ντιαλό 16 (2), Μοτιεγιούνας 6, Ουατάρα 3 (1), Χολ 2, Τζέιμς 19 (4).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κέιναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9, Σλούκας 10 (1), Βεζένκοφ 4, Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 12 (4), Μπλακ 7, ΜακΚίσικ 6 (1).