You are currently viewing Euroleague: Κόκκινη καταιγίδα στο ΟΑΚΑ! (vid)

Euroleague – 16η αγωνιστική. Στο ντέρμπι των αιωνίων στο ΟΑΚΑ, ο εκπληκτικός Ολυμπιακός πήρε την πολυπόθητη νίκη επί ενός απογοητευτικού Παναθηναϊκού

Στη 16η αγωνιστική της Euroleague, o Ολυμπιακός διέλυσε με σκορ 95-71 τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ. Συνολικά αυτή ήταν 10η σερί νίκη των “ερυθρόλευκων” επί του Παναθηναϊκού. Μια νίκη που κρατάει τους ερυθρόλευκους σε τροχιά πρόκρισης για τα πλέι οφ, με ρεκόρ 10-6.  Για τον δε Παναθηναϊκό, αυτή ήταν η 4η σερί ήττα του που τον απομάκρυνε κι άλλο από την προνομιούχο οκτάδα…

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε φοβερή εμφάνιση και επικράτησε με το εντυπωσιακό 96-71. Μάλιστα αγωνίστηκε χωρίς τον πρώτο του σκόρερ φέτος, τον Σάσα Βεζένκοφ.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός απογοήτευσε και στο τέλος οι οπαδοί του διαμαρτυρηθήκαν με αποδοκιμασίες. Η αντίσταση της ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς κράτησε ένα δεκάλεπτο, το πρώτο (20-26). Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέτυχε σερί 27-17 και προηγήθηκε με διαφορά +16 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (37-53).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις και ο Παναθηναϊκός πέταξε λευκή πετσέτα.

Το τελικό 95-71 ήρθε μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες από τους φίλους του Παναθηναϊκού και μάλιστα μετά το τέλος του αγώνα οι Πεδουλάκης και Παπαγιάννης είχαν συνομιλίες με μερίδα των οπαδών σε μια προσπάθεια να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό στην επίθεση και επτά παίκτες τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων! Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός είχε σκορ μόνο από τον Μπέικον (30 πόντους με 6 τρίποντα) αλλά από εκεί και πέρα το… χάος.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 10η σερί νίκη του επί του Παναθηναϊκού και κτίζει παράδοση!

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 37-53, 50-73, 71-95

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ντέγιαν Ράντονιτς): Γουόλτερς 2, Λι 4, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 14 (2), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπέικον 30 (6), Χουγκάζ, Πονίτκα 4, Γκριγκόνις 4, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2), Κάνααν 17 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Πάπας, Φαλ 19, Σλούκας 11 (1), Παπανικολάου 13 (1), Μπολομπόι 11, Πίτερς, Μπλακ, ΜακΚίσικ 7.