You are currently viewing Euroleague: Φινάλε-σοκ για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (+vid)

Euroleague – 24η αγωνιστική: Με ένα τρίποντο , μόλις στο μηδέν, ο Κρις Τζόουνς, έβγαλε νοκ άουτ τον Παναθηναϊκό για χάρη της Βαλένθια που έφυγε τελικά νικήτρια από το ΟΑΚΑ

Στην 24η αγωνιστική της Euroleague, ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο ΟΑΚΑ τη Βαλένθια. Ήταν η 2η συνάντηση τους στη φετινή διοργάνωση και δυστυχώς για τον Παναθηναϊκό, είχε την ίδια κατάληξη. Η Βαλένθια αποχώρησε νικήτρια από έναν αγώνα-θρίλερ που κρίθηκε με ένα buzzer beater τρίποντο που έγραψε το τελικό 91-92.

Φιγούρα του αγώνα, ο Κρις Τζόουνς της Βαλένθια. Ήταν ο εκτελεστής του τελικού τρίποντου στο μηδέν, που έκρινε το παιχνίδι. Συνολικά έγραψε 24 πόντους. Ειδικά δε, στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, ο Τζόουνς ήταν μια ομάδα μόνος του.

Ο Παναθηναϊκός, για μια ακόμη φορά, έφτασε στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε. Μεγάλη αδυναμία του και πάλι, η άμυνα. Οι δε Ντουέιν Μπέικον και Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν σχεδόν απόντες στην επίθεση και στην άμυνα, αντίστοιχα. Η ήττα αυτή δεν αλλάζει τίποτα στην ούτως ή άλλως κακή πορεία του Παναθηναϊκού στη Euroleague. Είναι όμως σίγουρα, ένα ψυχολογικό πλήγμα ενόψει του Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ, που έρχεται.

Ο αγώνας

Οι 2 ομάδες μπήκαν πού δυνατά στο παιχνίδι. Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πως ήταν έτοιμες να τα δώσουν όλα. Ο Παναθηναϊκός, παρά τις απουσίες του, ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Τόσο στην πρώτη, όσο και στη δεύτερη περίοδο. Μάλιστα όταν οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, το τριφύλλι είχε εξασφαλίσει διαφορά 7 πόντων (49-42, 20′).

Με την επιστροφή τους όμως στο παρκέ, άλλαξαν τα πράγματα. Η Βαλένθια ανέβασε την απόδοσή της  σημαντικά. Μάλιστα, κατάφερε και βρέθηκε στο +3 (60-63, 28′). Την ίδια ώρα οι αδυναμίες στην άμυνα του Παναθηναϊκού άρχισαν να γίνονται εμφανείς. Είναι αυτές οι αδυναμίες που ουσιαστικά του κόστισαν τη νίκη τελικά. Παρόλα αυτά, τέσσερα τρίποντα από τους Λι (1), Τόμας (2) και Γκριγκόνις (1), τον κράτησαν ζωντανό στη διεκδίκηση του ματς.

Στα τελευταία του λεπτά, το παιχνίδι έγινε αυστηρώς ακατάλληλο για τους καρδιακούς. Η κάθε ομάδα έπαιρνε το προβάδισμα, μόνο για να πάρει απάντηση νέο προβάδισμα της αντιπάλου της. Κάπως έτσι φτάσαμε στα 17 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Πανθηναϊκός ήταν μπροστά με σκορ 91-89.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ντέρικ Γουίλιαμς βρέθηκε μπροστά στον Κρις Τζόουνς, μετά την αλλαγή στο σκριν με τον Πάρις Λι. Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην τελευταία αυτή επίθεση. Κάτι για το οποιο, ο Αμερικανός γκαρντ της Βαλένθια, τον τιμώρησε με buzzer-beater τρίποντο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ράντονιτς): Λι 25 (5/9 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 λάθη) , Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 8 (5 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1/2 τρίποντα, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Τόμας 13 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπέικον 10 (4/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριγκόνις 5 (1) , Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 23 (7/11 δίποντα, 9/11 βολές, 10 ριμπάουντ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

(Μουμπρού): Χάρπερ 6 (2) , Κλαβέρ 13 (3) , Πουέρτο , Πρέπελιτς 2 , Πραντίγια 9 (1) , Γουέμπ 6 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (5 ριμπάουντ), Τζόουνς 24 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ράντεμπο 2 , Έβανς 3 (1) , Αλεξάντερ 16, Ριβέρο 7 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη)