You are currently viewing Euroleague: Η Φενέρμπαχτσε έκανε το break στην παράταση

Στο πρώτο κιόλας παιχνίδι της σειράς της με το Μονακό για τα playoffs της Euroleague, η Φενερμπαχτσε έκανε το break στην παράταση

Το Game 1 για τα playoffs της Euroleague μεταξύ Μονακό και Φενέρμπαχτσε ήταν πραγματικά συγκλονιστικό. Οι δυο ομάδες χρειάστηκε να φτάσουν ως την παράταση, ώστε να βρεθεί ο νικητής της βραδιάς. Στο τέλος της, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να κάνει το break, σβήνοντας το πλεονέκτημα έδρας της Μονακό, επικρατώντας με 91-85.

Από νωρίς το βράδυ της Τετάρτης (24/4) η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έδειξε πως ήταν αποφασισμένη να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα που κέρδισαν στη regular season. Έτσι, έκλεισαν την 1η περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων. Απέναντι τους, η Φενέρμπαχτσε έδειχνε αγωνιστικά ανέτοιμη.

Το ίδιο σκηνικό ίσχυσε και στη 2η περίοδο. Από τη μεριά τους οι Τούρκοι προσπάθησαν να ..ξυπνήσοπυν αμυντικά. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους Μονεγάσκους. Οι γηπεδούχοι, με τον Μάικ Τζέιμς μπροστάρη, κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά που είχαν από την αρχή.

Στην 3η περίοδο όμως, όλα άλλαξαν. Οι Τούρκοι έβγαλαν αντίδραση και πέτυχαν ένα επιμέρους σκορ 4-11, που σάστισε τους γηπεδούχους. Ο Γκούντουριτς έφερε τη Φενέρ σε απόσταση αναπνοής (52-51) 3 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Έκτοτε, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δεν άφηνε τη Μονακό να αναπνεύσει.

Στην 4η περίοδο και οι δυο ομάδες …γκάζωσαν. Συνέχισαν ως το τέλος να ανταλλάσουν συνεχώς τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, η Φενέρ ήταν πιο σίγουρη, από το ξεκίνημα κιόλας του πενταλέπτου. Πήρε προβάδισμα 5 πόντων (84-89), την ώρα που η Μονακό φάνηκε ότι πλέον δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει τον αγώνα. Ο Σέστινα με τρίποντο έκανε το 86-94 1.13” πριν τη λήξη και κάπου εκεί φάνηκε να γράφεται ο επίλογος του αγώνα, που βρήκε τη Φενέρ να κάνει το break στην έδρα της Μονακό.

To τελικό 91-95 ανατρέπει τη σειρά και δίνει πλέον το πλεονέκτημα στη Φενέρ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 46-37, 61-60, 81-81 (κ.α), 91-95 (παρ.)

ΜΟΝΑΚΟ

(Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 19 (2/8 τρίποντα), Λόιντ 16 (2/4 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 8 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 8, Ντιαλό 10, Κορνελί, Τζαϊτέ, Γουόκερ, Μοτιεγιούνας 12 (2/4 τρίποντα), Στρέιζελ 2, Χολ, Τζέιμς 16 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

(Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 7 (1/2 τρίποντα), Σανλί 6, Παπαγιάνννης 4, Χέιζ-Ντέιβις 19 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς 2, Νουά, Πιερ, Γκούντουριτς 11 (2/4 τρίποντα), Καλάθης 17 (2/4 τρίποντα), Ντόρσεϊ 13 (2/7 τρίπονταμ 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ, Σεστίνα 16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).