You are currently viewing Euroleague: Εξασφάλισε το πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός!

Euroleague: Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με σερί 25-16 έφθασε στο τελικό 94-80 επί της Βιλερμπάν στο “Αστρομπόλ” της Λυών. Στο 18-9 οι “ερυθρόλευκοι” εξασφάλισαν και μαθηματικά το πλεονέκτημα της έδρας ενόψει των πλέι οφ…

Euroleague: Ο Ολυμπιακός παρουσίασε διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με αυτό της περασμένης Τετάρτης στο Μονακό. Έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και πέτυχε την 18η φετινή του νίκη. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εξασφάλισε μια θέση στην πρώτη τετράδα. Μαζί, εξασφάλισε και το περίφημο πλεονέκτημα της έδρας ενόψει των πλέι οφ. Αυτά που θα κρίνουν την πρόκριση στo final four της Ευρωλίγκα στο Βελιγράδι.

Το παιχνίδι στη Λυών δεν ήταν εύκολο. Και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (26-26, 43-47 και 64-69). Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεχώρησε. Πέτυχε σερί 25-16 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν οι:

• Τάϊλερ Ντόρσεϊ με 21 πόντους (6/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ.
  • Σάσα Βεζένκοφ με 18 πόντους (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ .

Επίσης, πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Παπανικολάου (3/3 τρίποντα) και Σλούκας (15π. 9 ασίστ).

Για την Βιλερμπάν ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε 7 πόντους και 2 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ των Γάλλων, δε, αναδείχθηκε ο Ματιού Στραζέλ με 16 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ

(Πάρκερ): Οκόμπο 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μόργκαν 12 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Τζόουνς 4 (2/7 σουτ), Ντιό 6 (2/5 τρίποντα), Νάιτ 7 (1), Ρισασέ 7 (1), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Οσετκόφσκι 11 (1), Λάιτι (0/2 δίποντα), Στραζέλ 16 (5/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 21 (6/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2, Βεζένκοβ 18 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 11 (3/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 4.