You are currently viewing Euroleague: Επική πρόκριση ο θρύλος! (vid)

Με μια απίστευτη ανατροπή ο Ολυμπιακός πέρασε στον τελικό της Euroleague

Ο Ολυμπιακός από την κόλαση του -12 στο πρώτου ημίχρονο (41-29) έφθασε τελικά, στον παράδεισο. Με μια επική ανατροπή στην 3η περίοδο (27-2 σερί), ισοπέδωσε την  Μονακό με σκορ 76-62. Ήταν μια θρυλική νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν στον 9ο τελικό της Euroleague στην ιστορία τους. Τώρα, την Κυριακή θα διεκδικήσουν το 4ο τρόπαιο τους. Βεζένκοφ και Παπανικολάου οι κορυφαίοι των Πειραιωτών με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός απέδειξε ότι είναι φτιαγμένος για τα δύσκολα κι απέδειξε ότι δεν εγκαταλείπει ποτέ την μάχη. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ άσχημα τον ημιτελικό με την Μονακό. Έχασαν ένα σωρό ελεύθερες βολές και δεν είχαν καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση. Κάπως έτσι, βρέθηκαν να χάνουν 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και 41-29 στο ημίχρονο.

Οι φωνές του Μπαρτζώκα στο ημίχρονο αλλά και η εξαιρετική του τακτική έπιασε τόπο στην 3η περίοδο. Ο Ολυμπιακός άφησε τον κακό του εαυτό στα αποδυτήρια και με εκπληκτικό μπάσκετ πέτυχε σερί 27-2 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφερε τούμπα το παιχνίδι αφού προηγήθηκε 56-43 στο 30΄ και έκοψε τα… πόδια της Μονακό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε το κρεσέντο του και χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου έφθασε δίκαια στο τελικό 76-62  και πήρε την τεράστια πρόκριση. Οι 5 χιλιάδες οπαδοί της ομάδας πανηγύρισαν έξαλα.

Το σερί 27-2 του Ολυμπιακού δεν έχει προηγούμενο στην ιστορία των φάιναλ φορ και ήδη έχει μπει στο βιβλίο των ρεκόρ όλων των εποχών. Ο Ολυμπιακός την Κυριακή το βράδυ θα αντιμετωπίσει μία εκ των Μπαρτσελόνα ή  Ρεάλ Μαδρίτης!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4 (1/3 τρίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 9 (7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 19 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5 (1).

ΜΟΝΑΚΟ

(Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντιάλο 2 (4 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 2 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη).