You are currently viewing Euroleague: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός!

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 70-64 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί 5 ηττών.

Οι “πράσινοι” είχαν καλή ψυχολογία μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού και με πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη (18 π. 13 ριμπ.) και Νέντοβιτς (18 π.) πήραν την 3η νίκη τους σε 12 παιχνίδια στην Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει 15-23 στο πρώτο δεκάλεπτο του εντός έδρας αγώνα του με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξε καλή άμυνα και μείωσε στους 5 πόντους στο ημίχρονο (33-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ελληνικής ομάδας. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πέτυχε νταμπλ σκορ 20-10 και προηγήθηκε 53-48 στο 30΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατήρησε το προβάδισμά της. Και με επί μέρους σκορ 17-16 έφθασε στο τελικό 70-64.

Ο Παναθηναϊκός είχε καλά ποσοστά σε δίποντα (14/29) και τρίποντα (9/23), ενώ μοίρασε 16 ασίστ. Και είχε σε μεγάλο βράδυ τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ο διεθνής σέντερ κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση. Πέτυχε double-double σε πόντους (18) και ριμπάουντ (13) και ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης.

MVP Νέντοβιτς

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο οποίος για δεύτερο σερί παιχνίδι μετά το ΣΕΦ έδειξε ότι όταν είναι καλά κάνει την διαφορά. Ο Νέντοβιτς πέτυχε 18 πόντους με 1/1 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

Για την Ζενίτ του πρώην κόουτς του Παναθηναϊκού Τσάβι Πασκουάλ, ο Λόιντ είχε 15 πόντους και ο Κουζμίνσκας είχε 13 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι (0/3 σουτ), Μέικον 11 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 18 (8/9 δίποντα, 2/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 4 (0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 8 (1/5 σουτ, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Φλόιντ, Νέντοβιτς 18 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 2, Σαντ Ρος 6 (2).

ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ζαχάροφ, Καράσεφ, Κουλάγκιν (0/4 σουτ), Μπαρόν (0/3 σουτ), Κουζμίσνκας 13 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ (0/4 σουτ), Πόιτρες 7 (3/4 δίποντα, 1/2 βολές), Πονίτκα 4, Φράνκαμπ 14 (3/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μίκι 9 (1), Γκουντάιτις 2.