You are currently viewing Euroleague: ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ κάρφωμα που έγινε viral! (vid)

Η Euroleague έχει προσφέρει εντυπωσιακές φάσεις κατά την διάρκεια της σεζόν, αλλά ένα πρόσφατο κάρφωμα ίσως είναι ό,τι καλύτερο.

Ο Ολυμπιακός κάνει θραύση στην Euroleague. Πηγαίνει από νίκη σε νίκη και προσφέρει θέαμα. Αλλά και οι υπόλοιπες ομάδες βγάζουν σημαντικές φάσεις. Σαν ένα κάρφωμα στο Ερυθρός Αστέρας-Άλμπα Βερολίνου που έγινε viral.

Πιο συγκεκριμένα ο Φιλίπ Πετρούσεφ πέρασε πάνω από τον Κρις Κουμάτζε για να κάνει το κάρφωμα της χρονιάς.

Νίκη της Άλμπα

Αναφορικά με το ματς η Άλμπα Βερολίνου πήρε μια μεγάλη νίκη με 87-72 μέσα στο Βελιγράδι επί του Αστέρα. Για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Με την επιτυχία της η ουραγός της κατάταξης έφτασε τις επτά νίκες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Υποχρεώνοντας τους Σέρβους στην πέμπτη ήττα τους στους τελευταίους έξι αγώνες (ρεκόρ 11-14) και απομακρύνοντας τους από τον στόχο της οκτάδας.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, η οποία κράτησε τους γηπεδούχους στους 28 πόντους. Και το ξέσπασμα του επιλόγου, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 27-11, αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της επιτυχίας της Άλμπα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάοντο Λο με 24 πόντους, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα προσπάθησε ο Φιλιπ Πετρούσεφ με 14.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-39, 61-60, 72-87

Εύκολα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την 4η σερί νίκη της. Επικράτησε 80-70 της Μονακό. Βελτιώνοντας σε 17-8 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 10η ήττα τους, με την οποία υποχώρησαν στην πέμπτη θέση.

Οι Ισπανοί εξαργύρωσαν τη διάρκεια της επίθεσης τους, η οποία τους χάρισε διψήφιες διαφορές από τη δεύτερη περίοδο, ενώ ακόμη κι όταν ο Μάικ Τζέιμς επιχείρησε την ανατροπή, μειώνοντας σε 65-62 στο 35΄, Σατοράνσκι και Χίγκινς ήταν εκεί για να διαλύσουν κάθε όνειρο «διπλού» των Μονεγάσκων.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τόμας Σατοράνσκι με 15 πόντους, ενώ από τη Μονακό ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 14.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-39, 65-57, 80-70.