You are currently viewing Euroleague: Δύο στα δύο ο Ολυμπιακός!

Euroleague: Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 74-68 της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ. Έτσι πέτυχε την 2η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην διοργάνωση. Ο Σάσα Βεζένκοφ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των “ερυθρόλευκων”…

Euroleague: Ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκη στην 2η αγωνιστική της Euroleague. Όπως με την Μπασκόνια έτσι και με την Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε ότι φέτος έχει δυνατότητες για κάτι καλό στην κορυφαία διοργάνωση.

Οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν με σκορ 74-68 την “Βασίλισσα”. Ήταν ένα παιχνίδι όπου πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι άμυνες. Τώρα, για πρώτη φορά μετά την σεζόν 2017-18, ξεκίνησαν με 2/2 νίκες στην Ευρωλίγκα.

Η παρουσία του Βασίλη Σπανούλη επηρέασε θετικά του παίκτες του Ολυμπιακού. Νίκησαν, σχεδόν σε όλες τις προσωπικές μάχες, τους παίκτες της Ρεάλ. Το παιχνίδι στο ΣΕΦ ήταν ντέρμπι αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων.

Τελικά στο 4ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε την ευστοχία του. Με καθοριστικά τρίποντα από τους Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ προηγήθηκε με διψήφιο αριθμό πόντων των Ισπανών. Και έτσι, τελικά, έφθασε στη νίκη με σκορ 74-68.

Highlights

Ο Σάσα Βεζένκοφ για μια ακόμη φορά ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Mε double double, 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μάλιστα ήταν αυτός που πέτυχε το πιο κρίσιμο καλάθι στα 29΄΄. Την ώρα που η Ρεάλ Μαδρίτης είχε μειώσει από το -10 στο -3.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πέτυχε 12 πόντους όταν βρήκε τον εαυτό του επιθετικά στο β΄ μέρος. Όμως έκανε και εξαιρετική δουλειά στην άμυνα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Παπανικολάου ήταν σε κάθε φάση στα 25 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Επίσης, τα τρίποντα του Λαρεντζάκη και οι οργανωτικές ικανότητές του είχαν δώσει το έναυσμα, μαζί με τον Κώστα Σλούκα, για την αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Ουόκαπ με 5 ασίστ!

Πρώτος σκόρερ της Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχτηκε ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος (16π.). Με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Έντι Ταβάρες ήταν η “κολώνα” της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ολυμπιακός τελείωσε τον αγώνα με 20/34 δίποντα (58,8%), 8/27 τρίποντα (29,6%), 10/17 βολές, 35 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 κοψίματα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης από την άλλη πλευρά τελείωσε τον αγώνα με 21/37 δίποντα (56,8%), 3/24 τρίποντα (12,5%), 17/18 βολές, 36 ριμπάουντ (12 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 12 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 3, Σλούκας 9, Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 9 (2), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 4 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Ουίλιαμς-Γκος 16, Κοζέρ 2, Ερτέλ 7 (1), Φερνάντεθ 2, Αμπάλντε 2, Χάνγκα 6, Πουαριέ 6, Ταβάρες 15, Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 7 (1), Τέιλορ.