You are currently viewing Euroleague: Διαφορά κλάσης!

Ο Ολυμπιακός υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης και ηττήθηκε με σκορ 72-63 στην Ισπανία για την 33η (προτελευταία αγωνιστική) της Euroleague…

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχε ενέργεια μετά τη νίκη της Βαλένθια την περασμένη Τετάρτη και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ (18-11 στο 10΄). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ισορρόπησε κάπως τον αγώνα χάρη στον επιθετικό οίστρο του Βεζένκοφ και μείωσε στους 10 πόντους στο 20΄.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ έτρεξε σερί 17-12 και προηγήθηκε με +15 πόντους διαφορά (53-38) στο 30΄ και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακό ξύπνησε και πέτυχε 25 πόντους για να μειώσει στο τελικό 72-63. Ο Σάσα Βεζένκοφ  ήταν ο μοναδικός παίκτης του Ολυμπιακού με διψήφιο αριθμό πόντων και τελείωσε τον αγώνα με 22π. (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές).

Οι Ταβέρες (15π. και 8 ριμπάουντ) και Ντεκ (18π. και 5 ριμπ.) έκαναν την διαφορά για την Ρεάλ που με ρεκόρ 19 νίκες – 14 ήττες βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας και πλέον τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική όπου αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας με 15 νίκες και 18 ήττες και την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί την Κίμκι (9 Απριλίου, 21:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 36-26, 53-38, 72-63

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Φερνάντεθ 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάντε 6 (2), Λαπροβίτολα 7 (1), Ρέγες, Αλοθέν 4 (1), Ντεκ 18 (7/7 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2 (5 ριμπάουντ), Κάρολ 9 (1), Ταβάρες 15 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τόμπκινς 3 (1), Τέιλορ 3 (1/7 σουτ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 22 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ (7 ριμπάουντ), Τζένκινς 2, Κουφός 2 (1/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7 (0/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές).