You are currently viewing Euroleague: Απόδραση από το Κάουνας με σούπερ εμφάνιση ο ΠΑΟ!

Euroleague – 11η αγωνιστική. Με μια σούπερ εμφάνιση ο Παναθηναϊκός κατάφερε κα πέρασε νικηφόρος από την έδρα της Ζαλγκίρις

Euroleague – 11h αγωνιστική: Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας. Το παιχνίδι έκλεισε με το φοβερό τελικό σκορ 81-67.  Έτσι, η ελληνική ομάδα υνέχισε την ανοδική της πορεία στην διοργάνωση. Αυτή ήταν η 3η σερί νίκη τους βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 5 νίκες και 6 ήττες…

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση με αυτή την αγωνιστική. Κατάφερε και πέρασε με το επιβλητικό 81-67, μέσα από το Κάουνας. Σε μεγάλη μέρα οι Αμερικανοί Ντέρικ Ουίλιαμς (25 π.) και Ντουέιν Μπέικον με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. Έτσι, μπόρεσε και καθάρισε τη νίκη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 27-13!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και πολύ δυνατός στην άμυνα. Έτσι, μπόρεσε κι εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (28-44).

Η Ζαλγκίρις αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με σερί 20-10 μέχρι το 28΄, μείωσε την διαφορά σε 6 πόντους (48-54). Έτσι ξαναμπήκε στο κόλπο για τη νίκη.

Όμως, ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Ουίλιαμς, που σημείωσε 6 σερί πόντους. στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις μείωσε στους 7 πόντους με τρίποντο του Ντίμσα στο 30΄(53-60).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπέικον και ο Ουίλιαμς πήραν στις πλάτες τους τον Παναθηναϊκό. Μαζί, τον οδήγησαν στο τελικό 61-87.

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 25 πόντους και ο Ντουέιν Μπέικον με 19 πόντους ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές. Από τη μεριά της Ζαλγκίρις, ο Κίναν Έβανς με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος της. Να σημει’ωσουμε πως αυτή, ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα της στην διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός θα πάει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (5/12) για την 8η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League με εξαιρετικό ηθικό.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

(Καζίς Μακσβίτις): Έβανς 18 (4), Λεκαβίτσιους , Χέιζ 10, Σμιτς 2 , Μπιρούτις 4 , Μπραζντέικις 7 (1) , Ντίμσα 4 (1), Κάβανο 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 6 , Ουλάνοβας 10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2, Ουόλτερς 11 (1), Λι 5 (1), Παπαγιάννης 6, Ουίλιαμς 25 (2), Γ. Καλαϊτζάκης , Μπέικον 19 (1), Πονίτκα 9 (1) , Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4.