You are currently viewing Euroleague: Η άμυνα έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό!
Euroleague: Η άμυνα έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό!

Με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα ο Ολυμπιακός νίκησε 71-54 την Μονακό στο “φλεγόμενο” ΣΕΦ και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να προκριθεί στο φάιναλ φορ της Euroleague. Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 1-0 και την Παρασκευή το βράδυ (19:00) θα αντιμετωπίσουν εκ νέου την Μονακό στο ΣΕΦ στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς…

Ο Ολυμπιακός “κατάπιε” την Μονακό με σκορ 71-54. Στο πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ, έκανε το 1-0. Τώραι χρειάζεται δύο ακόμη νίκες για να προκριθεί στο φάιναλ φορ της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν φανερά αγχωμένη στο πρώτο δεκάλεπτο. Έτσι, βρέθηκε να χάνει με 8-15. Παρόλα αυτά, στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχε σερί 25-11 και προηγήθηκε με +7 πόντους διαφορά στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Ολυμπιακός ήταν ορθολογικός στην επίθεση και τρομερός στην άμυνα και προηγήθηκε μ +14 πόντους διαφορά στο 30΄(50-36). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την εξαιρετική του αμυντική προσπάθεια και έφθασε άνετα στο τελικό 71-54. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε το 100% από τους περισσότερους παίκτες που χρησιμοποίησε. Πρώτοι και καλύτεροι οι Σακίελ ΜακΚίσικ (12π., 2ασ., 3κλ.), Τόμας Ουόκαπ (11π., 4κλ.) ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν επίσης οι Πρίντεζης, Σλούκας και Βεζένκοφ.

Κλειδί για την νίκη του Ολυμπιακού αποτέλεσε ο περιορισμός του Μάικ Τζέιμς. Ο πρώτος σκόρερ της Μονακό στην κανονική περίοδο έμεινε στα… ρηχά με 10 πόντους (ο μοναδικός παίκτης της Μονακό με διψήφιο αριθμό πόντων) και δεν μπόρεσε να “πληγώσει” τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (1), Ντόρσεϊ 4, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 4, Σλούκας 10 (2), Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 12 (2), Παπανικολάου 2, Ζαν-Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 12 (3)

ΜΟΝΑΚΟ

(Σάσα Ομπράντοβιτς): Λι 9 (1), Μπέικον 2, Βέστερμαν 3 (1), Τόμας 7 (1), Ντιαλό 6, Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 2, Χολ 10, Τζέιμς 10 (2)

* Πριν την έναρξη του αγώνα ο Βασίλης Σπανούλης βραβεύτηκε ως 8ος Euroleague Legend στην ιστορία της διοργάνωσης. Πλαισιωμένος από τους διοικητικούς ηγέτες του Ολυμπιακού, Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλο και τον διευθύνοντα σύμβουλο της Euroleague Τζόρντι Μπερτομέου, ο Σπανούλης ευχαρίστησε τον κόσμο της ομάδας του Πειραιά:  «Πάμε να βοηθήσουμε την ομάδα να κάνει το πρώτο βήμα για το φάιναλ φορ».