You are currently viewing Euroleague: Ακλόνητος στην κορυφή ο Ολυμπιακός! (+vid)

Euroleague – 20η αγωνιστική: Στην κορύφη της διοργάνωσης παρέμεινε ο Ολυμπιακός μετά και την εντός έδρας νίκη του επί της Μακαμπί

Στην 20η αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο ΣΕΦ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, όπου επικράτησε με σκορ 95-89. Με τη νίκη αυτή παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ρεκόρ 13 νίκες και 7 ήττες. Αυτή ήταν η 100 νίκη του Γιώργου Μπαρτζώκα στην διοργάνωση. Στη διάρκεια του αγώνα, αποχώρησε με πρόβλημα στην μέση ο Κώστας Σλούκας…

Η αντίσταση της Μακάμπι κράτησε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με σκορ 24-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι. Μπροστάρηδες οι Σάσα Βεζένκοφ και Σακίλ ΜακΚίσικ. Όταν έφτασε και προηγήθηκε με +15 πόντους διαφορά (51-36), έβαλε τα θεμέλια για μία ακόμη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 7 πόντους (71-64) στο 30΄με πρωταγωνιστή τον Σόρκιν που σημείωσε τους 17 από τους 23 συνολικά πόντους του στο διάστημα αυτό!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξαναπήρε τα ηνία, προηγήθηκε με +14 πόντους και το τελικό 95-89 ήρθε με εύκολο τρόπο παρά τα 3/3 τρίποντα της Μακάμπι στα τελευταία λεπτά!

Ο Σάσα Βεζένκοβ (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ο Τόμας Γουόκαπ (9 πόντοι, 12 ασίστ) και ο Σακίλ ΜακΚίσικ (13 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού. Για την ομάδα του Όντετ Κάτας ξεχώρισε ο Ρόμαν Σόρκιν (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ), στα… ρηχά ο Μπάλντγουιν  με 14 πόντους (3/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6 λάθη).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (1/2 τρίποντα, 12 ασίστ), Κάναν 9 (2/6 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 2, Σλούκας 3 (3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 23 (5/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (1), Πίτερς 9 (2), Μπλακ 9 (3/3 δίποντα, 3/6 βολές), ΜακΚίσικ 13 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

(Κάτας): Άνταμς 13 (3/7 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Μπάλντγουιν 14 (3/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Μάρτιν 6 (1), Σόρκιν 23 (9/11 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 12 (4/6 τρίποντα), Χίλιαρντ, Κοέν, Μπράιμο 6, Χόλινς, Νίμπο 2 (5 ριμπάουντ), Κόλσον 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ).