You are currently viewing Euroleague: 4η συνεχόμενη νίκη για τον Παναθηναϊκό AKTOR

Κάνοντας step up στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός AKTOR υπέταξε την Παρτίζαν στην 22η αγωνιστική της Euroleague

Την 4η συνεχόμεη και 14η συνολικά νίκη του έκανε ο Παναθηναϊκός AKTOR, στην 22η αγωνιστική της Euroleague. Οι πράσινοι πήραν την εκδίκηση τους από την Παρτίζαν, για την ήττα που είχαν υποστεί στον 1ο γύρο. Με μια ακόμη υπέροχη εμφάνιση τους, πανηγύρισαν στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, το επιβλητικό 84-71.

Ο Παναθηναϊκός μετά και από αυτή τη νίκη του, πήρε την ισοβαθμία με την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς. Αυτή είναι η τέταρτη ομάδα που βάζει οριστικά από κάτω της η ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Έχουν προηγηθεί η Βαλένθια, η Μπασκόνια και η Μονακό.

Η Παρτίζαν αντιστάθηκε για 30 λεπτά. Οι πράσινοι όμως έκαναν το step-up στην τελευταία περίοδο. Έχοντας κουραστεί και ξεμείνει από λύσεις οι Σέρβοι, ο Παναθηναϊκός βρήκε την ευκαιρία να πατήσει γκάζι. Έχοντας καλύτερες επιλογές και περισσότερο πείσμα, οι πράσινοι κατάφεραν να επικρατήσουν τελικά με 84-71, παίρνοντας μια ακόμη πολύτιμη νίκη.

Καταπληκτικό παιχνίδι έκανε ο Κέντρικ Ναν, που ξεχώρισε στην επίθεση. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο. Πήγε με 13 στα αποδυτήρια για να κλείσε τελικά το ματς με 21 πόντους  (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές). Παράλληλα, έκανε ακόμα 4 ασίστ, αλλά και 5 λάθη.

Ο Ματίας Λεσόρ με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και καθοριστικό impact στα λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, αλλά και ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος αθόρυβα έφτασε στους 16 πόντους και τα 7 ριμπάουντ, μπορούν να μπουν στην εξίσωση για τον MVP του ματς. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει φυσικά και στην εκπληκτική -για μία ακόμα φορά- άμυνα του Τζέριαν Γκραντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR

(Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη) , Γκραντ 4 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ναν 21 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Λεσόρ 14 (9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 , Γκριγκόνις 10 (1) , Ερνανγκόμεθ 3 (1) , Μήτογλου 16 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ

(Ομπράντοβιτς): Σμιθ 6 (3 λάθη), ΛεΝτέι 4, Κοπρίβιτσα 6, Σμάιλαγκιτς 11 (3 ριμπάουντ) ,Γιάραμαζ , Νάναλι 13 (1), Τριφούνοβιτς 2 , Άντζουσιτς 5, Ντόζιερ 16 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα, Καμίσνκι, Καμπόκλο 8 (3 λάθη)