You are currently viewing Eurocup: Βαριά ήττα του Άρη μέσα στην έδρα του

Η Χαποέλ Ιερουσαλήμ έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε του Άρη μέσα στην έδρα του, στην 4η αγωνιστική του Eurocup

Την Τετάρτη (16/10) ο Άρης υποδέχθηκε τη Χαποέλ Ιερουσαλήμ, στο Nick Gallis Hall, για την 4η αγωνιστική του Eurocup. Οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν την κακή 4η περίοδο των γηπεδούχων για να κάνουν την ανατροπή. Στο τέλος του παιχνιδιού έφυγαν νικητές με 68-78, υποχρεώνοντας τον Άρη στην 3η του ήττα στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν εξαιρετική στο πρώτο μισό του ματς. Ωστόσο, έσβησε εντελώς στην τέταρτη περίοδο. Έτσι δε μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε χτίσει μέχρι τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι Ισραηλινοί πήραν κεφάλι και κάνανε την ανατροπή ρίχνοντας τον στο 1-3. Ένα αποτέλεσμα που έφερε αποδοκιμασίες από τους κιτρινόμαυρους οπαδούς στο φινάλε.

Ο Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε για τους Θεσσαλονικείς κάνοντας βραδιά καριέρας. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 30 πόντους και 10/14 εντός παιδιάς. Δυστυχώς όμως δεν ήταν αρκετά ώστε να δώσουν τη νίκη στην ομάδα του. Ακολούθησε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 16 πόντους, έχοντας μόνο 2/9 τρίποντα. Κανείς άλλος δεν σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους.

Ο Τζάστιν Σμιθ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ισραηλινών με 18 πόντους έχοντας 8/9 σουτ. Την ίδια ώρα, ο Τζάρεντ Χάρπερ ολοκλήρωσε το ματς με ένα πληθωρικό double double 14 πόντων και 15 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 39-32, 51-48, 68-78

ΑΡΗΣ

(Καστρίτης): Μπανκς 4 , Νόλεϊ 4 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τολιόπουλος 16 (4/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/2 βολές) , Ντε Τζούλιους 30 (10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές) , Χατζηδάκης , Γκιουζέλης 2 , Μποχωρίδης 4 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Κλέι , Πουρλίδας , Γούντμπερι 2 (4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ρόμπερτς 4 (4 ριμπάουντ), Χοτζ 2

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ

(Αλόν): Σμιθ 18 , Χάρπερ 14 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 λάθη) , Τζόνσον 11 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ) , Γουάιλι 10 , Χαχασβίλι 2, Ντόβρατ , Μόργκαν 9 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ 7 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη) , Ζούσμαν 7 (1/5 τρίποντα) , Κορνίλιους