You are currently viewing Eurobasket U20: Χάλκινο για την Εθνική Νέων μετά από μια απίστευτη ανατροπή (vid)

Με μια απίστευτη ανατροπή η Εθνική Νέων κατάφερε να κερδίσει το Βέλγιο και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket U20

Στον μικρό τελικό του Eurobasket U20 η Εθνική Νέων Ανδρών βρέθηκε εντιμέτωπη με το αντίστοιχο τμήμα του Βελγίου. Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για γερά νεύρα που κρίθηκε στην παράταση.

Η Εθνική μας κατόρθωσε και γύρισε το παιχνίδι με μια απίστευτη ανατροπή. Ενώ βρίσκονταν στο -12 μέχρι και το 30ο λεπτό, πήγε το παιχνίδι στην παράταση όπου και πήρε τη νίκη με το τελικό 68 – 64. Ταυτόχρονα κέρδισε την 3η θέση στη διοργάνωση, χαρίζοντας στη χώρα μας το 31ο μετάλλιο της στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ. Μάλιστα, αυτή είναι η πρώτη φορά που η χώρα μας επιστρέφει σε βάθρο μεγάλης διοργάνωσης  τα τελευταία 6 χρόνια.

Για το σύνολο των 3ων πρώτων περιόδων, η Εθνική μας δε μπόρεσε να πάρει κεφάλι στον αγώνα. Οι Βέλγοι έλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού και κατείχαν το προβάδισμα. Με απόλυτη νευρικότητα στην επίθεση, η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου, πετούσε στο κάλαθο των αχρήστων κάθε της αντεπίθεση και αιφνιδιασμό. Ως αποτέλεσμα, βρέθηκε στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης στο -12 από τους Βέλγους.

Στην τελική ευθεία όμως, όλα άλλαξαν. Με σπουδαία άμυνα και απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ, η Ελλάδα μείωσε τη διαφορά. Μάλιστα, μπόρεσε και έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία με το σουτ του Νάσου Μπαζίνα στα 49.3” για το τέλος. Η επόμενη άμυνα βγήκε και η τελευταία κατοχή του σαρανταλέπτου ανήκε στην Ελλάδα. Δυστυχώς όμως, το περιφερειακό σουτ του Γιάννη Μερμίγκη κατέληξε στο σίδερο.

Όπως και να έχει όμως, η ψυχολογία βρισκόταν πλέον στην ελληνική πλευρά. Η άμυνα παράμεινε το μεγάλο της όπλο. Κάπως έτσι, με απόλυτη ψυχραιμία τις κρίσιμες στιγμές, η Εθνική Νέων Ανδρών πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56κ.α., 68-64

ΕΛΛΑΔΑ

(Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10 (5/14 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πλώτας 13, Ζούγρης 16 (7/16 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Χατζής, Μερμίγκης 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νεόφυτος 2, Οικονομόπουλος 9 (2/8 σουτ, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς

ΒΕΛΓΙΟ

(Ίμπενς): Ντε Ρίντερ 15 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Λέντεγκεν 8 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μένες 11 (7 ριμπάουντ), Πιντελόν 6 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πουεντέτ 6 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντι Μαρία 8 (3/15 σουτ, 5 ασίστ), Γκριμονπρέζ 7 (1), Βερστρέτε 3 (1)