You are currently viewing Eurobasket: Με την υπογραφή του Γιάννη!

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε με σκορ 89-85 της Κροατίας στον εναρκτήριο αγώνα της στον τρίτο όμιλο του Eurobasket και ξεκίνησε με θετικό τρόπο την προσπάθειά της για κάτι καλό στην διοργάνωση. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πήρε επάνω του στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Έκανε δύο φοβερά κοψίματα, ένα κάρφωμα και ένα απίθανο καλάθι και φάουλ καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα…

Ήταν ένα παιχνίδι ακατάλληλο για… καρδιακούς. Τελικά όμως,  η Εθνική Ελλάδας νίκησε με σκορ 89-85 την Κροατία και ξεκίνησε με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο 41ο Eurobasket.

Η Ελληνική ομάδα προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (46-30).  Ξεχωρισυή η εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσεϊ. Κατάφερε να σημειώσει 20 πόντους με ρεσιτάλ μάλιστα, εύστοχων σουτ τριών πόντων. Δυστυχώς, στο τρίτο δεκάλεπτο χαλάρωσε. Εκεί, βρήκε η Κροατία την ευκαιρία και… επέστρεψε.

Η ομάδα του Νταμίρ Μουαλομέροβιτς πέτυχε σερί 32-24 στο τρίτο δεκάλεπτο. Αρχικά, μείωσε στους 2 πόντους (62-60) για να κλείσει το δεκάλεπτο στους 8 πόντους στο 30’ (70-62).  Σε αυτό έπαιξε δημαντικό ρόλο ο Αγραβάνη, που πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα.

Η Κροατία δεν τα παράτησε. Στο τέταρτο δεκάλεπτο πλησίασε και πάλι σε απόσταση αναπνοής. Συγκεκριμένα, μείωσε στους δύο πόντους. Κάτι που χρωστάει στοκαλάθι του Κρούνοσλαβ Σιμόν ενάμιση λεπτό πριν το τέλος (84-82).

Καθάρισε ο Γιάννης!

Το παιχνίδι έγινε θρίλερ, Σε αυτό το σημείο όμως, μίλησε η κλάση του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο σούπερ σταρ του Μιλγουόκι και της Εθνικής ομάδας έδειξε την τεράστια κλάση του.

Κάνοντας δύο φοβερές τάπες, ο Greek Freak πέρασε στην επίθεση. Με ένα εκπληκτικό ανάποδο κάρφωμα έγραψε το 86-82. Λίγο αργότερα, με ένα απίθανο λέι άπ (πήρε και φάουλ και ευστόχησε στην βολή) έκανε το 89-82. Αυτό ουσιαστικά “καθάρισε” τη νίκη για την Εθνική μας ομάδα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, με 9/20 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9/11 βολές ενώ είχε ακόμη 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες σε 28,5 λεπτά συμμετοχής.

Τεράστιο παιχνίδι και ρεκόρ καριέρας με την φανέλα της Εθνικής έκανε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος κουβάλησε την Εθνική στις πλάτες του στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Ο Ντόρσεϊ πέτυχε 27 πόντους με 4/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 4/4 βολές ενώ είχε ακόμη 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Μεγάλο παιχνίδι και από τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και ήταν πολύτιμος σε άμυνα και επίθεση. Ο Αγραβάνης σημείωσε 11 πόντους (2/4 τρίποντα) και πήρε 4 ριμπάουντ ενώ έδωσε μεγάλες μάχες με τα… θηρία της Κροατίας.

Η Κροατία είχε σε μεγάλη ημέρα τους Μπογκντάνοβιτς και Σμιθ με 19 και 23 πόντους αντίστοιχα ενώ πολύ καλή απόδοση είχε ο 37χρονος Σιμόν με 18 πόντους.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Ιτούδης δήλωσε ότι έμεινε ευχαριστημένος από τη νίκη και έπλεξε το εγκώμιο του Αγραβάνη ενώ σε ερώτηση για το αν μπορεί να υπολογίζει στους Παπαγιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο για το αυριανό παιχνίδι με την Ιταλία (22:00 ΕΡΤ 1) δήλωσε ότι η συμμετοχή τους θα κριθεί την τελευταία στιγμή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89

ΚΡΟΑΤΙΑ

(Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 19 (7/12 διποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χεζόνια 10 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάτκοβιτς 2, Μάβρα 2, Ράμλιακ, Σάριτς (0/6 σουτ), Σίμον 18 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμιθ 23 (3/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούμπατς 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΕΛΛΑΔΑ

(Ιτούδης): Αγραβάνης 11 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (9/20 δίποντα, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 27 (4/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Λούντζης, Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 6 (2/8 σουτ, 2 ασίστ).