You are currently viewing EURO2020: Στον τελικό η Ιταλία, υπέταξε στα πέναλτι την Ισπανία!
Το εισιτήριο για τον τελικό του EURO2020 σφράγισε η σκουάντρα ατζούρα

EURO2020: Το εισιτήριο για τον τελικό του σφράγισε η “σκουάντρα ατζούρα”, επικρατώντας στα πέναλτι της Ισπανίας (1-1 στα 120 λεπτά)! Συναρπαστικός σε όλη του την διάρκεια ο ημιτελικός στο “Γουέμπλεϊ”.

Το θέαμα στον πρώτο ημιτελικό του EURO2020 δεν ήταν ιδιαίτερα καλό στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες εμφανώς να φοβούνται να πάρουν ρίσκα από νωρίς. Στο 13’ από εκπληκτική πάσα του Πέδρι, ο Οϊαρθάμπαλ δεν μπόρεσε από θέση βολής να πλασάρει και δύο λεπτά αργότερα ο Φεράν Τόρες σούταρε άστοχα. Οι Ιταλοί πλησίασαν το γκολ στο 20’ όταν ο Σιμόν άφησε άδεια την εστία αλλά δεν μπόρεσαν να επωφεληθούν. Στο 25’ ο Ολμο σούταρε από το σημείο του πέναλτι υποχρεώνοντας τον Ντοναρούμα σε σπουδαία απόκρουση. Ενώ στις καθυστερήσεις η “σκουάντρα ατζούρα” είχε δοκάρι σε σουτ του Εμερσον από πλάγια θέση.

Αντιθέτως, το τέμπο ήταν σαφώς καλύτερο στην επανάληψη. Στο 52’ σουτ του Μπουσκέτς δεν βρήκε στόχο, ένα λεπτό αργότερα ο Κιέζα σούταρε όμως ο Σιμόν δεν ξεγελάστηκε. Η Ιταλία άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση μίας ώρας, όταν σε γρήγορη αντεπίθεση αρχικά ο Λαπόρτ αρχικά σταμάτησε τον Ιμόμπιλε, όμως η μπάλα έφτασε στον Κιέζα που την έστειλε στα δίχτυα με ψύχραιμο πλασέ στην απέναντι γωνία του Σιμόν. Ενώ η “ρόχα” έχασε σπουδαία ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα, από υπέροχη πάσα του Κόκε, ο Οϊαρθάμπαλ μόνος του δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά!

Η αγωνία ανέβαινε κατακόρυφα και τελικά οι Ιβηρες βρήκαν την ισοφάριση στο 80’. Σε ωραία αντεπίθεση η μπάλα έφτασε από τον Ολμο στον Μοράτα που με ιδανικό τελείωμα έγραψε το 1-1. Τα υπόλοιπα λεπτά της κανονικής διάρκειας κύλησαν χωρίς συγκινήσεις, ενώ η μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή της 30λεπτης παράτασης ήρθε στο 98’. O Ντοναρούμα έδιωξε δύσκολα το φάουλ του Ολμο και στη συνέχεια ο Μοράτα χωρίς να βρει στόχο. Οι ατζούρι ήταν πιο ψύχραιμοι στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι και πλέον περιμένουν στον μεγάλο τελικό τον νικητή του Αγγλία-Δανία.