You are currently viewing EURO2020: Στον τελικό η Αγγλία, νίκησε 2-1 στην παράταση την Δανία!
EURO2020: Η Αγγλία ίδρωσε αλλά υπέταξε στην παράταση την Δανία (2-1) και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος!

EURO2020: Η Αγγλία ίδρωσε αλλά υπέταξε στην παράταση την Δανία (2-1) και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, όπου την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Ιταλία!

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τους Αγγλους να βγάζουν το πρώτο ημίωρο χωρίς να δεχτούν γκολ. Ετσι ο γκολκίπερ Πίκφορντ έσπασε το ρεκόρ του Γκόρντον Μπανκς συμπληρώνοντας 721 λεπτά απαραβίαστης εστίας. Είδε όμως την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα του στο 31’, από την έξοχη εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκααρντ που… πάγωσε το “Γουέμπλεϊ” (0-1)! Ο δεύτερος ημιτελικός του EURO2020 είχε πάρει πλέον φωτιά..

Στο 38’ οι Αγγλοι άγγιξαν την ισοφάριση, με τον Σμάιχελ να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση σε εξ’ επαφής σουτ του Στέρλινγκ. Και την βρήκαν ένα λεπτό αργότερα όταν από την μπαλιά του Σάκα ο Κγιάερ σημείωσε αυτογκόλ (1-1).

Ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη, στο 55’ ο Μαγκουάιρ έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Σμάιχελ σε νέα σπουδαία επέμβαση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πίκφορντ μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το αδύναμο σουτ του Ντόλμπεργκ. Στο τελευταίο ημίωρο και οι δύο ομάδες απέφυγαν τα ρίσκα, έτσι ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 94’ σε σουτ του Κέιν από πλάγια θέση απέκρουσε ο Σμάιχελ. Και στο 102’ οι Αγγλοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γιένσεν στον Στέρλινγκ. Ο Κέιν αρχικά νικήθηκε από τον Σμάιχελ, όμως στην επαναφορά ο επιθετικός της Τότεναμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1)!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ολλανδός Μάκελι, έχοντας για βοηθούς τους συμπατριώτες του Στέεγκστρα και Ντε Φρις. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ολλανδός Φαν Μπέκελ και βοηθοί του ήταν ο Ολλανδός Μπλομ, ο Γερμανός Γκίτελμαν και ο Πολωνός Γκιλ.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Φίλιπς, Ράις (95′ Χέντερσον), Σάκα (69′ Γκρίλις, 106′ Tρίπιερ), Μάουντ (95′ Φόντεν), Στέρλινγκ, Κέιν.

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (79′ Άντερσεν), Κιάερ, Βέστεργκααρντ, Στρίγκερ Λάρσεν (67′ Βας), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (88′ Γένσεν), Μάλε, Μπρέθγουεϊτ, Ντόλμπεργκ (67′ Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (67′ Πόουλσεν)