You are currently viewing EURO2020: Πρόκριση για Σουηδία, 3-2 την Πολωνία!

EURO2020: Με γκολ στο 94’ η Σουηδία επικράτησε της Πολωνίας (3-2) και κατέλαβε την 1η θέση στον 5ο όμιλο. Δεύτερη η Ισπανία που συνέτριψε την Σλοβακία (5-0) που θα αντιμετωπίσει στους «16» την Κροατία.

Στο πιο συναρπαστικό ενδεχομένως ματς του EURO2020, η Σουηδία επιβλήθηκε 3-2 της Πολωνίας και χάρη στο γκολ στις καθυστερήσεις… έκλεψε την πρωτιά του ομίλου! Οι Σουηδοί ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις μετά από 80 δευτερόλεπτα με τον Φόρσμπεργκ, με τον άσο της Λειψίας να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο 59’ και να «κλειδώνει» ουσιαστικά τη νίκη τους. Οι Πολωνοί όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψαν στο ματς με δύο τέρματα (61΄, 84) του αρχηγού Λεβαντόφσκι που νωρίτερα είχε… τρελή ευκαιρία με διπλό δοκάρι! Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, με την Πολωνία να πιέζει αλλά την Σουηδία να βρίσκει δίχτυα με τον Κλάεσον. Ετσι πέραν της πρόκρισης στους «16», πανηγυρίζει την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Λούστιγκ (68′ Κραφτ), Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Ογκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Όλσον, Φόρσμπεργκ (77′ Κλάεσον), Κουέισον, Ίσακ (68′ Μπεργκ)
ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Γιόζβιακ, Κριχόβιακ (79′ Πλάχετα), Κλιχ (73′ Κοζλόβσκι), Πούχαζ, Σφιντέρσκι, Ζιελίνσκι, Λεβαντόφσκι

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ 5-0

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ισπανία ξέσπασε στην Σλοβακία (5-0) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους «16» αν και κόντρα στα προγνωστικά έχασε την πρωτιά. Η «ρόχα» ήταν καλύτερη αλλά και νευρική από τα πρώτα λεπτά, με τον Μοράτα να αστοχεί σε πέναλτι για δεύτερο διαδοχικό ματς. Οι Ισπανοί βρήκαν λύση τελικά από αυτογκόλ του Σλοβάκου τερματοφύλακα, ενώ σκόραραν για δεύτερη φορά με τον Λαπόρτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Λουις Ενρίκε σκόραρε με τους Σαράμπια (56’), Τόρες (63’) και Κούτσκα (71’ αυτ.) δίνοντας διαστάσεις. Μάλιστα για πρώτη φορά στην ιστορία της σημείωσε πέντε τέρματα σε τελική φάση EURO.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χαράσλιν (69΄ Σούσλοφ), Χάμσικ (90΄ Μπένες), Χρομάντα (46΄ Λομπότκα), Μακ (69΄ Βάις), Ντούντα (46΄ Ντούρις)
ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουϊς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα (77΄ Ογιαρθάμπαλ), Έρικ Γκαρθία (71΄ Πάου Τόρες), Λαπόρτ, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (71΄ Τιάγκο Αλκάνταρα), Πέδρι, Κόκε, Μορένο (77΄ Ανταμά Τραορέ), Σαράμπια, Μοράτα (66΄ Φεράν Τόρες)