You are currently viewing EURO2020: Η Γαλλία νίκησε με 1-0 την Γερμανία
EURO2020: Η Γαλλία νίκησε με 1-0 την Γερμανία

Ιδανικά άρχισε το EURO για την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, που υπέταξε την Γερμανία μέσα στο Μόναχο (1-0). Δίκαιη η επικράτηση των “τρικολόρ”, με τους γηπεδούχους να αρκούνται σε ανούσια κατοχή.

Η Γαλλία έδωσε χώρο στην αρχή. Ήταν όμως αυτή που είχε και τις πρώτες ευκαιρίες. Έτσι, οι Γάλλοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Στο 16’ από κόρνερ του Γκριζμάν ο Πογκμπά έπιασε κεφαλιά από πολύ καλή θέση. Όμως δεν βρήκε στόχο. Ένα λεπτό αργότερα ο Εμπαπέ έκανε ατομική ενέργεια και σούταρε με τον Νόιερνα διώχνει.

Στο 20’ ήρθε το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, από την πολύ ωραία σέντρα του Πογκμπά στον Ερναντές, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και ο Χούμελς στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Γερμανία συνέχισε να είναι στατική και απείλησε για πρώτη φορά στο 38’ με το γύρισμα του Γκνάμπρι και το κακό τελείωμα του Γκουντογκάν.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρίες εκατέρωθεν, στο 52’ από την κάθετη του Εμπαπέ ο Ραμπιό σούταρε σημαδεύοντας την εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού ενώ δύο λεπτά αργότερα από ωραία σέντρα του Γκόζενς ο Γκνάμπρι έπιασε πλασέ στην κίνηση αστοχώντας για εκατοστά.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ, Καντέ, Πογκμπά, Ραμπιό (90+4′ Ντεμπελέ), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Μπενζεμά (89′ Τολισό)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Μ. Γκίντερ (87′ Τζαν), Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Κρόος, Γκιντογάν, Γκόζενς (88′ Φόλαντ), Χάβερτς (74′ Σανέ), Μίλερ, Γκνάμπρι (74′ Βέρνερ)