You are currently viewing EURO2020: Εμεινε στα ρηχά η Αγγλία, 0-0 με Σκωτία (vid)
EURO2020: Εμεινε στα ρηχά η Αγγλία, 0-0 με Σκωτία (vid)

Αγγλία και Σκωτία έμειναν στο 0-0, οι Αγγλοι έχουν αγκαλιάσει την πρόκριση για τους 16 του EURO2020, ελπίζουν πλέον και οι Σκωτσέζοι που μπορούσαν και νίκη…

Σε ένα ποιοτικά κακό παιχνίδι για την 2η αγωνιστική των ομίλων του EURO2020, η ψυχωμένη Σκωτία αναστάτωσε το φαβορί και μάλιστα χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα. Κι έτσι ανανέωσε τις ελπίδες πρόκρισης για τους 16 του EURO 2020, αλλά μπορούσε ακόμη και τη νίκη! Στο 12′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία των Αγγλων, με τον Στόουνς να πιάνει την κεφαλιά σημαδεύοντας το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μάρσαλ. Mε την συμπλήρωση του ημιώρου, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία. Στο σουτ του Ο’ Ντόνελ ο Πίκφορντ έκανε μεγάλη απόκρουση και ακολούθως ο Ανταμς  έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Οι Αγγλοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, αλλά η Σκωτία ήταν εκείνη που πλησίασε κανά στο γκολ, όταν ο Ανταμς καθυστέρησε χαρακτηριστικά (57′). Μεγάλη ευκαιρία για τους Σκωτσέζους και στο 62′, με το σουτ του Ντάικς να διώχνει πάνω στη γραμμή ο Τζέιμς! Καλή στιγμή για την Αγγλία στο 74′, με το σουτ του Σο από αρκετά πλάγια να περνάει άουτ. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην λύτρωση σε… αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή, όμως δεν τα κατάφεραν.

Πλέον οι Αγγλοι θα διεκδικήσουν απέναντι την Τσεχία την πρωτιά του 4ου ομίλου του EURO2020, ενώ η Σκωτία θα κυνηγήσει την πρόκριση απέναντι στους Κροάτες. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λαόθ (Ισπανία), με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Ντεβίς και Ντελ Παλομάα. Υπεύθυνος VARήταν ο Ισπανός Ερνάντεθ και AVARοι Σάντσεθ (Ισπανία), Μέλι (Ιταλία), Βαλέρι (Ιταλία).

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τζέιμς, Στόουνς, Μινγκς, Σο, Ράις, Φίλιπς, Φόντεν (63’ Γκρίλις), Στέρλινγκ, Μάουντ, Κέιν (74’ Ράσφορντ).

ΣΚΩΤΙΑ (Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, ΜακΤόμινεϊ, Χάνλεϊ, Τίρνεϊ, Ο’Ντόνελ, Ρόμπερτσον, Γκίλμουρ (76’ Άρμστρονγκ), ΜακΓκιν, ΜακΓρέγκορ, Ντάικς, Άνταμς (85’ Νίσμπετ)