You are currently viewing Euro 2024: Τρίποντο και ανατροπή στην πρεμιέρα της Ολλανδίας

Η εντυπωσιακή Ολλανδία βρήκε τη λύση από τον πάγκο για να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα της στο Euro 2024

Το εναρκτήριο ματς του 4ου ομίλου του Euro 2024 μεταξύ της Πολωνίας και της Ολλανδίας, στο Αμβούργο, αποδείχτηκε άκρως συναρπαστικό και καθόλα συγκλονιστικό. Στο φινάλε του οι οράνιε μπόρεσαν να χαμογελάσουν, έχοντας πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο (1-2)

Αυτή που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο ήταν η φιλοξενούμενη. Οι Ολλανδοί από νωρίς προσπάθησαν να ψάξουν το γκολ. Ωστόσο αυτό τελικά ήρθε για την τυπικά γηπεδούχο, Πολωνία. Το πέτυχε με τον Μπούκσα που έκανε το 1-0 στο 16ο λεπτό. Ο σέντερ φορ των Πολωνών πήδηξε πιο ψηλά από όλους στο κόρνερ του Ζιελίνσκι. Με κεφαλιά, σκόραρε για το προβάδισμα της ομάδας του.

Ακολούθησε ένα μπαράζ χαμένων ευκαιριών για τους οράνιε. Η όλη τους υπεροχή στο παιχνίδι δικαιώθηκε στο 29ο λεπτό, με τον Χάκπο. Αυτός επιχείρησε ένα μακρινό σουτ και έπειτα από δύο κόντρες, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σέζνι.

Εκεί άλλαξε και η εικόνα της Πολωνίας, που ανέκτησε τον έλεγχο και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες, πιέζοντας την ομάδα του Κούμαν στο δικό της μισό.

Ωστόσο, η ποιότητα των Ολλανδών έφερε τελικά την ανατροπή. Η λύση ήρθε από τον πάγκο. Συγκεκριμένα, ο Βέγκχορστ, που μπήκε ως αλλαγή, έδωσε στην ομάδα του αυτό που έψαχνε για πολλή ώρα. Ο Ακέ στο 83ο λεπτό έβγαλε μπαλιά εντός της περιοχής, την οποία ο επιθετικός με εξ επαφής σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.