You are currently viewing Euro 2024: Το Βέλγιο άναψε φωτιές στον 5ο όμιλο

Μετά τη νίκη του Βελγίου επί της Ρουμανίας, όλες οι ομάδες ττου 5ου ομίλου του Euro 2024 έχουν από 3 βαθμούς κι απομένει 1 αγωνιστική

Το Σάββατο (22/6) στην Κολωνία, το Βέλγιο πήρε το πρώτο του τρίποντο στο Euro 2024. Κόντρα στη Ρουμανία, έκανε το 2-0 και μπήκε δυνατά στη μάχη για την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης. Ο Τίλαμενς με το γρήγορο γκολ στο δεύτερο λεπτό και ο Ντε Μπρόινε στο 80ο σφράγισαν το τρίποντο για τους κόκκινους διαβόλους. Η νίκη των Βέλγων έδωσε τεράστιο ενδιαφέρον στην τρίτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου, καθώς όλοι ισοβαθμούν στους τρεις.

Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με το ..καλημέρα. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Ντοκού έδωσε στον Λουκάκου. Αυτός με τη σειρά του βρήκε τον Τίλεμανς που με ωραίο σουτ από το όριο της περιοχής άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά μετά η Ρουμανία έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Όμως ο Καστέλς απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ντραγκούσιν. Η συνέχεια άνηκε στην ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο. Στο 13′ ο Λουκάκου βρέθηκε στην περιοχή, γύρισε σούταρε αλλά κόπηκε την τελευταία φορά. Πέντε λεπτά μετά ο Λουκεμπάκιο έκανε ένα ωραίο σουτ από πλάγιο σημείο, αλλά ο Νίτσα είπε όχι.

Οι Βέλγοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος δυναμικά. Έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο 63′ ο Λουκάκου μετά από κάθετη του Ντε Μπρόινε, πλάσαρε και έκανε το 2-0. Το γκολ όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 79ο λεπτό τελικά ήρθε το δεύτερο γκολ για το Βέλγιο. Ο Ντε Μπρόινε κινήθηκε στην πλάτη των Ρουμάνων, πρόλαβε την έξοδο του Νίτσα και με το «μυτάκι» έκανε το 2-0.