You are currently viewing Euro 2024: Το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης

Το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης πέτυχε ο Άντρον Μπαϊραμι στην πρεμιέρα της Αλβανία στο Euro 2024 απέναντι στην Ιταλία

Το Σάββατο (15/6) η Ιταλία και η Αλβανία κάνανε πρεμιέρα στο Euro 2024, με τη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον Όμιλο Β. Η Ιταλία βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα, δέχθηκε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης. Παρόλα αυτά, δεν παραδόθηκε. Αντίθετα πάλεψε και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη με 2-1.

Η Αλβανία σόκαρε την Ιταλία με το πιο γρήγορο στην ιστορία των Euro. O Άντριαν Μπαϊράμι, εκμεταλλευόμενος γκάφα του Φεντερίκο Ντι Μάρκο, σκόραρε μόλις στο 23ο δευτερόλεπτο.

Συγκεκριμένα, η Ιταλία είχε αραόυτ στο ύψος της περιοχής της και αριστερά. Ο Ντι Μάρκο το εκτέλεσε προς τον Καλαφιόρι. Η εκτέλεση δεν ήταν δυνατή. Έτσι, ο Μπαϊράμι μπήκε στη φάση, έκλεψε τη μπάλα και με ένα πολύ δυνατό σουτ νίκησε τον Ντοναρούμα.

Το προηγούμενο ρεκόρ είχε ως θύμα την Εθνική μας. Ο Εμίλ Κιριτσένκο είχε σκοράρει κόντρα στην Ελλάδα στα 67 δευτερόλεπτα στη νίκη της Ρωσίας με 2-1, στη φάση των ομίλων του Euro 2004.

Οι παίκτες του Σπαλέτι έδειχναν μετά το γκολ που δέχτηκαν να τα έχουν χαμένα. Όμως όσο περνούσαν τα λεπτά και είχαν τη μπάλα στα πόδια τους, άρχισαν να απειλούν και να βρίσκουν ρυθμό. Κάπως έτσι, κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή, σε πέντε λεπτά. Αρχικά ισοφάρισαν στο 11′ και εν συνεχεία πήραν προβάδισμα στο 16′ και μπήκαν σε θέση οδηγού στο ματς. Μια θέση που τη διατήρησαν ως τη λήξη της αναμέτρησης