You are currently viewing Euro 2024: Η Σλοβακία σόκαρε το Βέλγιο

Την πρώτη μεγάλη έκπληξη του Euro 2024 έκανε η Σλοβακία που νίκησε το Βέλγιο στην 1η αγωνιστική του 5ου ομίλου

Τελικά η τύχη δεν ευννοεί πάντα τους δυνατούς. Στην 1η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Euro 2024, η Σλοβακία έκανε τη μεγάλη έκπληξη. Πήρε σημαντική νίκη κόντρα στο Βέλγιο, το βράδυ της Δευτέρα (17/6) στη Φρανκφούρτη, με 0-1.

Με το καλημέρα οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από το 1-0. Συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό ο Λουκάκου έφτασε μπροστά στην εστία του Ντουμπράβκα. Εκελι όμως είδε τον αντίπαλο κίπερ να τον σταματά με εντυπωσιακό τρόπο. Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε 4 λεπτά αργότερα, αλλά για τους Σλοβάκους. Ο Σραντς εκμεταλλεύτηκε ένα ριμπάουντ μετά από το σουτ του Μπόζενικ και σκόραρε για το 0-1.

Ακολούθησε η άνευ ουσίας πίεση για την ομάδα του Τεντέσκο, η οποία παρά το γεγονός πως διατηρούσε τον έλεγχο., δεν είχε σιγουριά στο παιχνίδι της για το μεγαλύτερο διάστημα.

Από την άλλη η Σλοβακία παρά το προβάδισμα που είχε δεν περίμενε στο δικό της μισό. Αντίθετα έπαιξε ανοιχτά, φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά στο 2-0. Ήταν με μια προσπάθεια του Χαράσλιν στο 40ο λεπτό που όμως σταμάτησε ο Καστίλς. Οι Βέλγοι απάντησαν με τον Λουκάκου, δύο λεπτά αργότερα. Βγήκε σε τετ-α-τετ αλλά δυστυχώς έκανε κάκιστο κοντρόλ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Παρόλα αυτά οι Βέλγοι συνέχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας για το γκολ. Έτσι, στο 56′ έφτασαν στο 1-1 με γκολ του Λουκάκου που όμως ακυρώθηκε από το VAR ως οφ σάιντ.

Οι Βέλγοι άγγιξαν ξανά την ισοφάριση στο 88′. Και πάλι ο Λουκάκου μετά από σέντρα του Οπέντα πλάσαρε στλεκνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Το VAR εξέτασε τη φάση και ο Τούρκος διαιτητής της αναμέτρησης πήγε να δει ο ίδιος αν υπήρχε παράβαση. Εν τέλει και αφου συμβουλεύτηκε και ένα δυναμόμετρο, αποφάσισε να ακυρώσει το γκολ για χέρι. Έτσι το σκορ παρέμεινε υπέρ των Σλοβάκων μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.