You are currently viewing Euro 2024: Η πρώτη λευκή ισοπαλία της διοργάνωσης

Το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Euro 2024, μεταξύ Ολλανδίας και Γαλλίας ήταν η πρώτη λευκή ισοπαλία της διοργάνωσης

Την Παρασκευή (21/6) στη Λειψία πραγματοποιήθηκε το πολυαναμενόμενο ντέρμπι του 4ου ομίλου. Ολλανδία και Γαλλία αναμετρήθηκαν για τη 2η αγωνιστική του Euro 2024. Το παιχνίδι τελείωσε χωρίς νικητή, καθώς έμεινε στο 0-0. Ήταν η πρώτη λευκή ισοπαλία για τη φετινή διοργάνωση.

Το αποτέλεσμα του ντέρμπι δε στεναχώρησε καμία από τις 2 ομάδες. Αμφότερες πήραν από 1 βαθμό και μοιράζονται την κορυφή του 4ου ομίλου, έχοντας τον πρώτο λόγο για πρόκριση στους 16.

Το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Όμως στη συνέχεια ο ρυθμός έσβησε μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Το δε δεύτερο μέρος, βρήκε τις δύο ομάδες να …ξυπνούν μόλις για δέκα λεπτά.

Οι μπλε πίεσαν έντονα την ολλανδική εστία. Μάλιστα, είχαν τη μεγάλη ευκαιρία με το τετ α τετ του Αντουάν Γκριεζμάν απέναντι στον Φερμπρούχεν (μεγάλος νικητής ο κίπερ της Μπράιτον).

Από την άλλη, η Ολλανδία είχε το γκολ του Σίμονς που δεν μέτρησε λόγω του οφσάιντ του Ντάμφρις.

Γενικά το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Ειδικά μετά από το 70′. Έτσι οδηγήθηκε αναπόφευκτα στην ισοπαλία.

Αυτή ήταν η πρώτη λευκή ισοπαλία σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά από 50 διαδοχικά ματς. Το αμέσως προηγούμενο 0-0 καταγράφηκε στο βρετανικό ντέρμπι της Αγγλίας με την Σκωτία στο Γουέμπλεϊ, για τη φάση των ομίλων του Euro 2020.