You are currently viewing Euro 2024: Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Σλοβενία

Στην πρώτη ισοπαλία του Euro 2024 κατέληξαν η Σλοβενία και Δανία στην 1η αγωνιστική του Γ ομίλου που αποκτάει άγρια ομορφιά

Η Δανία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα. Όμως η Σλοβενία δεν παραιτήθηκε. Αντίθετα πάλεψε και πήρε την ισοπαλία (1-1). Την πρώτη, στο Euro 2024.

Στη Στουτγκάρδη, η Δανία είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Μάλιστα πήρε το προβάδισμα με τον Κρίστιαν Έρικσεν να ανοίγει το σκορ, μόλις στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, οι Σλοβένοι το πίστεψαν. Δεν παραιτήθηκαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με το σουτ του Γιάνζα στο 77′.

Εξαιρετικός ήταν ο Σπόραρ, ο οποίος ήταν μία συνεχή απειλή στην άμυνα των Δανών.

Επίσης βασικός έπαιξε ο Τσέριν, ενώ στο δεύτερο μέρος πέρασε ως αλλαγή και ο Βέρμπιτς.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Σλοβενία κοντράρεται με την Σερβία (20/6, 16:00), ενώ η Δανία θα αντιμετωπίσει το φαβορί του ομίλου και εκ των φαβορί της διοργάνωσης, την Αγγλία (20/6, 19:00).