You are currently viewing Euro 2024: Η Ουκρανία με ανατροπή στο κόλπο της πρόκρισης

Στη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Euro 2024 η Ουκρανία με μια μαγική ανατροπή πήρε μια πολύ σημαντική νίκη από τη Σλοβακία

Την Παρασκευή (21/6) στο Ντίσελντοφ, η Σλοβακία και η Ουκρανία αναμετρήθηκαν για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Euro 2024. Οι Ουκρανοί αρχικά βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Παρόλα αυτά, κατάφεραν με μια μαγική ανατροπή να πάρουν τη νίκη, με 1-2. Έτσι κατάφεραν να μείνουν ζωντανοί στο κόλπο της πρόκρισης. Ταυτόχρονα έβαλαν φωτιά στον όμιλο, που πλέον όλα είναι πιθανά.

Η Σλοβακία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με ισχυρή αυτοπεποίθηση. Με καλή ψυχολογία μετά από τη μεγαλύτερη έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής, τη νίκη με 1-0 επί του Βελγίου. Από την άλλη η Ουκρανία μπήκε στο παιχνίδι έχοντας πίσω της την προβληματική εμφάνιση και τη συντριβή με 3-0 από την Ρουμανία.

Οι παίκτες του Φραντσέσκο Καλτσόνα πήραν τα ηνία από τα πρώτα λεπτά. Με έντονη επιθετική διάθεση, βρήκαν  στο 17ο λεπτό το γκολ που κυνηγούσαν με πείσμα. Για μια ακόμη φορά, δράστης ήταν ο Σραντς. Ο 30χρονος επιθετικός της Σλάβια Πράγας βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Χαράσλιν από τα αριστερά. Με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Τρούμπιν κι έκανε  το 1-0 για την ομάδα του.

Στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα οι Σλοβάκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Από κει και πέρα όμως, οι παίκτες του Ρεμπρόφ άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ. Κάπως έτσι, στην αρχή του 2ου μισού ήρθε η πολυπόθητη ισοφάριση.

Συγκεκριμένα, στο 51′ μετά από όμορφες αλλαγές, η μπάλα έφτασε στον Ζιντσένκο. Αυτός έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στο ύψος του πέναλτι. Βρήκε τον Σαπαρένκο που εκτέλεσε με άψογο αριστερό πλασέ (1-1).

Η Ουκρανία συνέχισε να αναζητεί το δεύτερο γκολ. Ανταμείφθηκε στο 80ο λεπτό, με τον Σαπαρένκο να γεμίζει αρχικά από τα δεξιά. Εκεί ο Γιάρεμτσουκ έκανε αριστουργηματικό κοντρόλ με το δεξί πόδι. Στη συνέχεια πλάσαρε ιδανικά τον Ντουμπράβκα στην δεύτερη επαφή του με τη μπάλα, γράφοντας το 1-2 μέσα σε αποθέωση.