You are currently viewing Euro 2024: Η Ισπανία με ανατροπή πήρε την πρόκριση στους 8

Με χαρακτηριστική άνεση η Ισπανία ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και σαρώνοντας τη Γεωργία πήρε την πρόκριση στους 8 του Euro 2024

Την Κυριακή (30/6) η Ισπανλια υποδέχθηκε τη Γεωργία στην Κολωνία, στα πλαίσια της φάσης των 16 του Euro 2024. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ. Όμως, με χαρακτηριστική άνεση έφεραν το παιχνίδι τούμπα. Μετά την ανατροπή, πήραν μια σαρωτική νίκη επί των Γεωργιανών, με 4-1

Οι Γεωργιανοί βγήκαν μπροστά στο σκορ  από το 18ο λεπτό, όταν ο Λε Νορμάν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 39′ ο Ρόδρι ισοφάρισε για τους ρόχα,αποκαθιστώντας τη λογική στο παιχνίδι.

Στο 2ο μέρος η Ισπανία μπήκε με φόρα. Ωστόσο η Γεωργία βρήκε τον τρόπο να απειλήσει ξανά και να βρεθεί κοντά στο γκολ και πάλι. Αυτή τη φορά με τον Κβαρατσχέλια, που παρολίγο να πετύχει γκολ ..καριέρας. Είδε τον Σιμόν εκτός περιοχής κι εξαπέλυσε βολίδα από το κέντρο. Όμως, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 51ο λεπτό ο Ρουίθ με κεφαλιά έδωσε στην Ισπανία το προβάδισμα, μετά από ασσίστ του νεαρού Γιαμάλ.

Την υπόθεση τελείωσε στο 75′ ο Γουίλιμας, ενώ ο Όλμο στο 83′ έβαλε το… κερασάκι.

Έτσι, η Ισπανία πήρε το εισητήριο για τα προημιτελικά του Euro 2024. Εκεί θα βρεθεί απέναντι στη διοργανώτρια Γερμανία.  Το παιχνίδι θα γπραγματοποιηθεί στις 5 Ιουλίου στις 19:00 στην Στουτγκάρδη