You are currently viewing Euro 2024: Ισόπαλο το θρίλερ Κροατία-Αλβανία

Στη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Euro 2024, η Κροατία με την Αλβανία μοιράστηκαν από ένα βαθμό μετά από ένα ματς-θρίλερ

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Κροατία και Αλβανία στο μεταξύ τους ματς, για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Euro 2024. Στο παιχνίδι του Αμβούργου που εξελίχθηκε σε θρίλερ, οι δυο ομάδες συνέχισαν να παλεύουν μέχρι το τέλος. Το τελικό 2-2 είναι έναδίκαιο σκορ για μια συγκλονιστική ματσάρα.

Η Κροατία παρουσιάστηκε κατώτερη στο πρώτο μέρος. Αντίθετα, η μαχητική Αλβανία ήταν η κυρίαρχη στο χορτάρι. Έτσι, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 0-1. Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε για την Αλβανία στο 10ο μόλις λεπτό.

Οι Κροάτες ολοκλήρωσαν το πρώτο 45λεπτο έχοντας μόλις μία τελική, με τον Θωμά Στρακόσια να μην απειλείται. Η ομάδα του Σιλβίνιο βρέθηκε ωστόσο, στο δεύτερο μέρος με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ο εορτάζων Κράμαριτς αρχικά ισοφάρισε στο 74′ για να κάνει στη συνέχεια ένα “δώρο” ο Γιασούλα και να δώσει προβάδισμα στην Κροατία. Ο ίδιος όμως, παίκτης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τρομερό γκολ στο 90+5′ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Ασάνι έβγαλε μια ωραία σέντρα, ο Λάτσι πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ωστόσο, η ομάδα του Σιλβίνιο βρέθηκε στο δεύτερο μέρος με την πλάτη στον τοίχο. Αρχικά, ο εορτάζων Κράμαριτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια, σκοράροντας στο 74′. Στη συνέχεια ο Γιασούλα έκανε ένα ..δώρο στους Κροάτες, που έφτασαν σε πλήρη ανατροπή μ,έσα σε 2 λεπτά.

Ο ίδιος όμως, παίκτης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Με τρομερό γκολ στο 90+5′ λυτρώθηκε για το αυτογκόλ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες έχουν από έναν βαθμό. Την ίδια ώρα, Ισπανία και Ιταλία είναι στις δύο πρώτες θέσεις με τρεις βαθμούς, αλλά και ένα παιχνίδι λιγότερο, το μεταξύ τους.