You are currently viewing Euro 2024: Η επιβλητική Πορτογαλία στους 16

Με μια εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στην κακιά Τουρκία, η Πορτογαλία εξασφάλισε με τον πιο εμφατικό τρόπο την πρόκριση της  στους 16 του Euro 2024

Το Σάββατο (22/6) στο Ντόρτμουντ για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2024, η Τουρκία αντιμετώπισε την Πορτογαλία. Οι φιλοξενούμενοι σαφώς ανώτεροι, πήραν μια εμφατική νίκη με 0-3. Πλέον η Πορτογαλία με το 2/2 βρίσκεται στην κορυφή του 6ου ομίλου. Εξασφάλισε με τον καλύτερο τρόπο την πρόκριση της στους 16 της διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να πατούν πολύ συχνά στην αντίπαλη περιοχή. Μόλις στο 2ο λεπτό, οι Πορτογάλοι είχαν την πρώτη τους ευκαιρία. Ένα δυνατό σουτ του Ρονάλντο που κατέληξε στην αγκαλιά του Μπαγιρντί. Στο 8′, οι Τούρκοι φλέρταραν με τη σειρά τους το γκολ. Η άμυνα όμως των Πορτογάλων σταμάτησε την προσπάθεια του Ακτούρκογλου.

Στη 2η σημαντική στιγμή των Πορτογάλων, άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό. Ο αμαρκάριστος Σίλβα εκτέλεσε με αριστερό σουτ για να πανηγυρίσει το πρώτο γκολ της καριέρας του σε μεγάλη διοργάνωση (0-1).

Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία των Ιβήρων και έριξε εκείνη των Τούρκων. Τα συναισθήματα αυτά γιγαντώθηκαν λίγα λεπτά αργότερα όταν σημειώθηκε ένα από τα πιο αδιανόητα αυτογκόλ στην ιστορία των Euro. Ο Ακαϊντίν θέλησε να γυρίσει τη μπάλα προς τα πίσω για τον τερματοφύλακά του. Όμως δεν συνεννοήθηκε με τον Μπαγιντίρ. Έτσι η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Οι Τσελίκ και Μπαγιντίρ την κυνήγησαν χωρίς όμως να μπορέσουν να αποτρέψουν το μοιραίο (0-2).

Από κει και πέρα, οι Πορτογάλοι είχαν τον απόλυτο έκεγχο του παιχνιδιού. Στο 56ο λεπτό μάλιστα, κλείδωσαν τη νίκη. Ο Ρονάλντο έφυγε εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας και παρότι ήταν σε θέση τετ α τετ δεν εκτέλεσε. ΈΑντίθετα, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Φερνάντες. Αυτός τότε, πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 0-3.

Το τελευταίο σφύριγμα του Φέλιξ Σβάγερ βρήκε τους Πορτογάλους να πανηγυρίζουν για το τρίποντο που τους επιτρέπει να κάνουν σχέδια για τη φάση των νοκ-άουτ. Την ίδια ώρα, οι Τούρκοι βρέθηκαν μπροστά σε έναν τελικό απέναντι στην Τσεχία  για τη μάχη της πρόκρισης.