You are currently viewing Euro 2024: Η χρυσή αλλαγή και τα ρεκόρ των Πορτογάλων

Στην πρεμιέρα της στο Euro 2024, η Πορτογαλία λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις ενώ την ίδια ώρα, Ρονάλντο και Πέπε έγραψαν ιστορία

Με το δεξί ξεκίνησε την πορεία της στο Euro 2024 η Πορτογαλία. Στον τρώτο της αγώνα για τον 6ο όμιλο, βρέθηκε στη Λειψία απέναντι στην Τσεχία. Παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, αρχικά, πάλεψε και έκανε την ανατροπή. Βρήκε τη λύτρωση στις καθυστερήσεις με τη χρυσή αλλαγή του Κονσεϊσάο και πήρε τελικά τη νίκη με 2-1.

Την ίδια ώρα, οι Πορτογάλοι γράφαν 2 πολύ σημαντικά ρεκόρ. Καταρχήν με τη συμμετοχή του ο Ρονάλντο έγινε ο μόνος παίχτης στην ιστορία που έπαιξε σε 6 Euro.

Επίσης ο Πέπε, που βρίσκται στα 41 του χρόνια, έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Στο πρώτο μισό του αγώνα, οι Πορτογάλοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Κυριολεκτικά είχαν τη μπάλα συνέχεια στα πόδια τους. Παρόλα αυτά, δε μπόρεσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της Τσεχίας και να βρουν το γκολ. Μόνες καλές στιγμές, οι δυο απόπειρες για γκολ από τον CR7. Και στις 2 όμως, ο Στάνεκ του είπε το όχι.

Στο δεύτερο μέρος οι Πορτογάλοι μπήκαν δυνατά. Όμως και πάλι δε μπόρεσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Στάνεκ. Ωστόσο, στο 61ο λεπτό η Τσεχία είχε την πρώτη της τελική στο παιχνίδι. Μια τελική που την αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο, ανοίγοντας το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Μετά από φάση διαρκείας, ο Τσούφαλ έδωσε στον Πρόβοντ. Αυτός με μια σουτάρα εκτός περιοχής έκανε το 1-0.

Οκτώ λεπτά μετά η Πορτογαλία ισοφάρισε. Ο Νούνο Μέντες πήρε μια κεφαλιά και ο Χράνατς άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 86′ οι Πορτογάλοι σκόραραν με τον Ζότα. Το τέρμα όμως ακυρώθηκε γιατί ο Κριστιάνο Ρονάλντο που βρέθηκε στη φάση, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 90ο λεπτό ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ πέρασε στο παιχνίδι τον Κονσεϊσάο. Αυτός, μόλις 2 λεπτά αργότερα μετά από λάθος της τσεχικής άμυνας έκανε εξ επαφής το 2-1 για την Πορτογαλία και της έδωσε τη νίκη.