You are currently viewing Euro 2024: Η Αυστρία τερμάτισε πρώτη στον όμιλο …φωτιά!!

Η Αυστρία πέτυχε μια μυθική νίκη κόντρα στην Ολλανδία και κατάφερε έτσι να τερματίσει πρώτη στον πιο καυτό όμιλο του Euro 2024

Το βράδυ της Τρίτης (25/6) παίχτηκε η τελευταία πράξη για τον 4ο όμιλο του Euro 2024. Στην 3η και τελευταία αγωνιστική, η Αυστρία έγραψε το δικό της έπος. Με τη νίκη της επί των οράνιε (2-3) και σε συνδιασμό με την ισοπαλία των Γάλλων με την Πολωνία, τερμάτισε πρώτη σε έναν όμιλο …φωτιά!!

Το παιχνίδι στο Βερολίνο ήταν συγκλονιστικό. Ήδη από το 6ο λεπτό, οι Αυστριακοί βρέθηκαν να προηγούνται. Ωστόσο το γκολ χρεώθηκε στον Ολλανδό Μάλεν, που στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας.

Στο ξεκίνημα του 2ου μέρους, οι οράνιε έφτασαν άμεσα στην ισοφάριση. Ο Σίμονς έβγαλε στον Χάκπο. Εκείνος με φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, τρία λεπτά μετά το σφύριγμα για τη σέντρα του 45λέπτου.

Η επόμενη μεγάλη στιγμή ήταν και πάλι γκολ. Συγκεκριμένα, στο 59ο λεπτό ο Σμίντ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-2.

Στο 78ο λεπτό η Ολλανδία έφτασε και πάλι στην ισοφάριση. Ο Ντεπάι κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα και με τη μία έκανε το 2-2. Η φάση εξετάστηκε για φάουλ και χέρι από τον VAR. Όμως ο ρέφερι δεν βρήκε τίποτα το μεμπτό.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαρσέλ Ζάμπιτσερ με ένα υπέροχο σουτ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κάπως έτσι, η Αυστρία, τερμάτισε πρώτη συγκεντρώνοντας 6 βαθμούς. Τώρα, θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο του έκτου ομίλου (Τουρκία, Τσεχία, Γεωργία). Η Ολλανδία από την άλλη, τερμάτισε 3η. Θα παίξει είτε με την Ισπανία, είτε με τον νικητή του τρίτου ομίλου (Αγγλία, Δανία, Σλοβενία).