You are currently viewing Euro 2020: Βέλγιο – Ιταλία 1-2: Παθιασμένη και με το ιστορικό αήττητο στα ημιτελικά (vids)
Euro 2020: Η Ιταλία νίκησε με 2-1 το Βέλγιο στο μεγάλο ντέρμπι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2020, συνεχίζοντας, παθιασμένη και το μεγάλο αήττητο σερί της.

Euro 2020: Ρεαλιστική η Ιταλία τα έκανε όλα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στο Βέλγιο, για να πάρει τη νίκη με 2-1 και να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης της UEFA. Μια αναμέτρηση όπου έγινε στην “Alianz Arena” του Μονάχου.

Με αυτή τη νίκη οι  Ατζούρι έφτασαν τους 32 διαδοχικούς αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς να έχουν ηττηθεί. Έχοντας σπάσει προ πολλού το ρεκόρ της ομάδας του Βιτόριο Πότσο (30 ματς), στο διάστημα 1935-1939.

Παράλληλα η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι θέλει άλλα τρία παιχνίδια χωρίς ήττα. Για να πιάσει τις Βραζιλία (1993-1996) και η Ισπανία με (2007-2009) που έχουν το απόλυτο. Με 35 παιχνίδια σερί χωρίς να ηττηθούν.

Η ομάδα του Μαντσίνι μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Της ακυρώθηκε γκολ στο 13′ με τον Μπονούτσι. Αλλά ήρθε ο Μπαρέλα στο 33′ να σκοράρει για την Ιταλία. Χόρεψε όλη την άμυνα του Βελγίου και με δυνατό σουτ κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά!

Μάλιστα στο 44′ ο Ινσίνιε έκανε το 2-0 για την Ιταλία. Με ένα φοβερό πλασέ και ενώ προηγουμένως είχε προχωρήσει ανενόχλητος μέχρι την αντίπαλη περιοχή.

Το γκολ του Λουκάκου

Αλλά το Βέλγιο σκόραρε στο 45’+2. Κέρδισε πέναλτι ο Ντόκου από τον Ντι Λορέντσο και αξιοποίησε ο Λουκάκου.

Έτσι, ο επιθετικός της Ίντερ έγινε πρώτος σκόρερ της Εθνικής του σε Euro και Μουντιάλ με 5 (μαζί με τον Μαρκ Βίλμοτς) και 6 γκολ αντίστοιχα.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο, έπεσε σε μερικά σημεία. Αλλά το Βέλγιο έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά στο 61′, όταν ο Λουκάκου εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα πόδια του Σπινατσόλα.

Και εν συνέχεια δέκα λεπτά αργότερα, ξανά με τον ίδιο να μην μπορεί να πετύχει την μπάλα με το κεφάλι!

Στην πορεία η Ιταλία αμύνθηκε με πάθος και κατάφερε να κρατήσει το σκορ έως το φινάλε.

Θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στα ημιτελικά στις 6 του μήνα.

BEΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Μενιέ (70’ Τσαντλί, 74’ Πρατ), Φερτόνχεν, Αλντερβάιρελντ, Φερμάελεν, Τ.Αζάρ, Βίτσελ, Τίλεμανς (69’ Μέρτενς), Ντε Μπρόινε, Ντοκού, Λουκάκου.

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Σπινατσόλα (79’ Έμερσον), Κιελίνι, Μπονούτσι, Ντι Λορέντζο, Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Βεράτι (74’ Κριστάντε), Ινσίνιε (79’ Μπεράρντι), Κιέζα (90+1′ Τολόι), Ιμόμπιλε (74’ Μπελότι)