You are currently viewing Euro 2020, Τσεχία – Δανία 1-2: Στα ημιτελικά με το «άστρο» του Έρικσεν
Euro 2020, Τσεχία – Δανία 1-2: Στα ημιτελικά με το «άστρο» του Έρικσεν
  • Post category:EURO
  • Post author:

Euro 2020, Τσεχία – Δανία 1-2: Στα ημιτελικά με το «άστρο» του Έρικσεν!

Η φοβερή και τρομερή Δανία κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο και της αξιόμαχης Τσεχίας (2-1) και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Euro, κάνοντας όνειρα ακόμα και για την κούπα.

Το ματς

Η Δανία μπήκε με φόρα στον αγωνιστικό χώρο. Είχε στο μυαλό της την πρόκριση και πως θα καταφέρει να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά!

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Ντιλέινι με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 13’ ο Ντάμσκαρντ βγήκε σε θέση τετ-α-τετ. Δυστυχώς όμως, το πλασέ που έκανε θα το διώξει πριν περάσει τη γραμμή ο Κουφάλ.

Δέκα λεπτά αργότερα… φάνηκε και η Τσεχία στο ματς. Έκανε στο 23’ την πρώτη της φάση. Ο Μάζοπουστ έκανε κάθετη, ο Χόλες βγήκε τετ-α-τετ αλλά ο Σμάιχελ τον νίκησε.

Στο 37’ ο Ντάμσγκαρντ κάνει ένα δυνατό σουτ, ο Βάτσλικ όμως έδιωξε.

Στο 42’ ύστερα από φοβερή σέντρα του Μέλε με το εξωτερικό, ο Ντόλμπεργκ με πλασέ στην κίνηση σκόραρε για το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ημίχρονο

Ήρθε η ώρα της Τσεχίας στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Σιλχάβι μπήκε δυνατά ψάχνοντας το γκολ. Κι αυτό φυσικά, ήρθε στο 49’ με τον Σικ, ύστερα από σέντρα του Κουφάλ.

Γενικότερα, η εικόνα των Τσέχων άλλαξε αρκετά με τις αλλαγές των Γιάνκτο και Κρμέντσικ να βοηθούν σε αυτό.

Στο 53’ ο Γιάνκτο έκανε το γύρισμα, αλλά ο Κρμέντσικ δεν έκανε καλό τελείωμα. Οι Τσέχοι έβγαλαν δόντια ψάχνοντας απεγνωσμένα το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 72’ ο Γιάνκτο σούταρε, η μπάλα βρήκε τον Κιάερ και πέρασε δίπλα από την εστία, με την Δανία να βγάζει αντίδραση και να φτιάχνει δυο φάσεις για να κλειδώσει το ματς.

Ο Πόουλσεν έκανε το σουτ στο 78’ με τον Βάτσλικ να διώχνει εντυπωσιακά. Στο 82’ ο Πόουλσεν έβγαλε τετ-α-τετ τον Μέλε, αυτός νικήθηκε από τον Βάτσλικ κι ενώ είχε την πάσα του αμαρκάριστου Μπρέιθγουεϊτ.

Τα λεπτά κυλούσαν με τις δυο ομάδες να είναι σε… αναμμένα κάρβουνα, η Δανία γιατί δεν ήθελε να δεχθεί γκολ και η Τσεχία από την άλλη προσπαθούσε με κάθε της δύναμη να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση.

Παρόλα αυτά, η Δανία άντεξε μέχρι το φινάλε με μαζική άμυνα, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά και έστειλε… σπίτι της την Τσεχία!