You are currently viewing Euro 2020: Με πρωταγωνιστή τον Σικ η Τσεχία 2-0 τη Σκωτία
Euro 2020: Η Τσεχία επικράτησε με 2-0 της Σκωτίας στην πρεμιέρα τους έχοντας πρωταγωνιστή τον Πάτρικ Σικ που έβαλε και τα δύο γκολ.

Ο Σικ ήταν σε μεγάλα κέφια για να δώσει τη νίκη που ήθελε η Τσεχία στην αναμέτρηση με την Σκοτία. Έτσι έκανε το πρώτο βήμα στον 4o όμιλο του Euro 2020.

Το πρώτο το έβαλε στο 42′ και το δεύτερο δέκα λεπτά αργότερα. Μάλιστα ήταν κι ένα πανέμορφο γκολ που μπήκε από πολύ μακριά.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Σκωτία, που ήταν και γηπεδούχους να πιέζει ψηλά. Η Τσεχία άρχισε σταδιακά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Στο 16′ ο Μάρσαλ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Σικ. Για να έρθει το 42΄και ο ίδιος παίκτης να ανοίξει το σκορ για την Τσεχία.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε χαμός. Πολλές οι φάσεις που έχασαν και οι δύο ομάδες. Με τους τερματοφύλακες, Μάρσαλ, Κρίτσιουκ να κάνουν σωτήριες επεμβάσεις. Στο 48′ η Σκωτία είχε δοκάρι με τον Χέντρι. Στο 52′ όμως ο Σικ έκανε το 2-0 με ένα ασύλληπτο σε έμπνευση και εκτέλεση τέρμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, Χάνλεϊ, Κούπερ, Χέντρι (67’ ΜακΓκρέγκορ), Ο’ Ντόνελ (79’ Φορεστ), Άρμστρονγκ (67’ Φρέιζερ), ΜακΓκιν, ΜακΤόμινεϊ, Ρόμπερτσον, Ντάικς (79’ Νίσμπετ), Κρίστι (46’ Άνταμς).

Τσεχία (Γιάροσλαβ Σίλχαβι): Βάτσλικ, Τσουφάλ, Τσελούστκα, Κάλας, Μπόριλ, Σούτσεκ, Κραλ (67’ Χόλες), Μάζοπουστ (72’ Βύντρα), Ντάριντα (87’ Σέβτσικ), Γιάνκτο (72’ Χλόζεκ), Σικ (87’ Κρμέντσικ).

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανία).