You are currently viewing EURO 2020: Πρόκριση για Ολλανδία, 2-0 την Αυστρία
EURO2020: Η Ολλανδία επικράτησε άνετα (2-0) της Αυστρίας, κατέκτησε το δεύτερο τρίποντο στον 3ο όμιλο και προκρίθηκε στους «16» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για πρώτη φορά από το 2008!

Ο ντε Μπουρ έδωσε φανέλα βασικού στον Ντε Λιχτ που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Ετσι οι «οράνιε» παρουσιάστηκαν πιο σταθεροί στην άμυνα κόντρα σε μια μονότονη πάντως Αυστρία. Μόλις στο 8΄, οι οικοδεσπότες προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μέμφις Ντεπάι που καταλογίστηκε μετά από παρέμβαση του VAR. Το γκολ απέβαλε το άγχος από την Ολλανδία που δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο δεύτερο παιχνίδι της στο EURO2020. Και είχε δύο ακόμα καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο για δεύτερο γκολ, ενώ οι Αυστριακοί αντιπαράθεσαν μόλις μια ευκαιρία.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, με την Ολλανδία να έχει την υπεροχή και να απειλεί. Από την πλευρά τους οι Αυστριακοί δεν έβρισκαν λύσεις. Οι τρεις αλλαγές του ντε Μπουρ στο 64’ έδωσαν νέα πνοή στους «οράνιε» καθώς μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Μάλεν έδωσε… πάρε βάλε γκολ στο Ντάμφρις που δεν αστόχησε από κοντά διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Οι πρωτοπόροι του ομίλου είχαν δύο ακόμα καλές στιγμές στα επόμενα λεπτά. Και στο φινάλε κατέβασαν… ταχύτητα χωρίς πάντως να απειληθούν. Η Ολλανδία προκρίθηκε στους «16», ενώ η Αυστρία θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία σε μια καθοριστική αναμέτρηση για την πρόκριση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ισραηλινός Γκρίνφιλντ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Χασάν και Γιαρκόνι. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Πολωνός Γκιλ και βοηθοί ο Ιταλός Βαλέρι και οι Άγγλοι Μπετς και Άτγουελ.

Γκολ: 8’ πεν. Ντεπάι, 67’ Ντάμφρις

Oλλανδία (Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουρχ, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ (65’ Ακέ), Φαν Άανχολτ (65’ Βάινταλ), Ντε Ρουν (74’ Χράβενμπερχ), Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονχ, Ντεπάι (82’ Λουκ Ντε Γιονχ), Βέγχορστ (65’ Μάλεν)
Αυστρία (Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Ούλμερ, Μπαουμγκάρτνερ (70’ Λαζάρο), Σλάγκερ (84’ Ονισίγουο), Λάιμερ (62’ Γκρίλιτς), Αλάμπα, Γκρέγκοριτς (62’ Κάλαϊτζιτς), Σάμπιτσερ