You are currently viewing EURO 2020: Περίπατος Βελγίου, 3-0 την Ρωσία (+vid)
Επίδειξη δύναμης έκαναν οι “κόκκινοι διάβολοι” στην πρεμιέρα τους στο EURO νικώντας στο ρελαντί τους απογοητευτικούς Ρώσους μέσα στην Αγία Πετρούπολη.

EURO 2020: Επίδειξη δύναμης έκαναν οι “κόκκινοι διάβολοι” στην πρεμιέρα τους στο EURO νικώντας στο ρελαντί τους απογοητευτικούς Ρώσους.

EURO 2020: Οι νικητές κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να αντιμετωπίσουν την παραμικρή δυσκολία και στην επανάληψη. Αυτό, καθώς η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ ήταν ανύπαρκτη επιθετικά και ευάλωτη αμυντικά σχεδόν σε όλο το διάστημα! Στο δέκατο λεπτό ο Λουκάκου ήταν σε θέση οφσάιντ όταν υποδέχτηκε την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα, αυτή όμως είχε βρει πρώτα στον Σεμένοφ και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Η Ρωσία απείλησε κάπως στο 14’ με την κεφαλιά του Φερνάντες και τον Κουρτουά να μπλοκάρει χωρίς μεγάλη δυσκολία. Ακολούθησαν δύο μεγάλες φάσεις των Βέλγων με Ντεντόνκερ -σουτ ψηλά άουτ στο 18’- και Τόργκαν Αζάρ (ο Σούνιν τον νίκησε στο 22’). Παρά την απουσία του ανέτοιμου Ντε Μπρούινε οι Βέλγοι ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι και όλα τελείωσαν στο 34′. Mετά από σέντρα η μπάλα στρώθηκε στον Μενιέ που σε θέση βολής δεν λάθεψε βάζοντας πια γερά θεμέλια νίκης (0-2). Στο 45’ λίγο έλειψε να έρθει και τρίτο γκολ από τον Καράσκο.

Στην επανάληψη το ματς… έσβησε, με τους Βέλγους να κρατούν πανεύκολα τη νίκη. Δίνοντας της διαστάσεις με το δεύτερο γκολ του Λουκάκου, που με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 (88’). Eτσι, το Βέλγιο πήρε προβάδισμα στον 2o όμιλο του Euro 2020, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση μαζί με την Φινλανδία. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Iσπανός Λαχόθ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντεβίς και Ντελ Παλομάρ. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ισπανός Ερνάντεθ έχοντας βοηθούς τον Πορτογάλο Πινέιρο και τους Ισπανούς Πριέτο και Μουνουέρα.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Μπογιάτα, Βερτόνγκεν (77′ Βερμάελεν), Καστάν (27′ Μενιέ), Τοργκάν Αζάρ, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ, Καράσκο (77′ Πράετ), Μέρτενς (72′ Αζάρ), Λουκάκου.

ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Σούνιν, Τζικίγια, Σεμένοβ, Ζιρκόβ (43′ Καραβάεβ), Μπερίνοβ (46′ Ντιβέεβ), Οζμπόεβ, Γκολοβίν, Ζόμπνιν (63΄ Μόυκιν), Κουζβάεβ (29′ Τσερίσεβ, 63′ Μίραντσουκ), Τζιούμπα.