You are currently viewing EURO 2020: Η Ολλανδία επικράτησε αγχωτικά αλλά δίκαια 3-2 της Ουκρανίας (+vid)
EURO 2020: Λίγο έλειψε να χάσουν μέσα από τα χέρια τους τη νίκη οι “οράνιε” απέναντι στην μαχητική Ουκρανία (3-2).

Απίθανο δεύτερο ημίχρονο στο εναρκτήριο ματς του EURO 2020 και για τις δύο ομάδες. Και τα πέντε γκολ μπήκαν στην επανάληψη, με τους Ολλανδούς να έχουν πλήρη πρωτοβουλία στο πρώτο 45λεπτο. Στο 6’ ο Ντάμφρις νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μπούστσαν και στο επόμενο λεπτό ο Βαϊνάλντουμ σούταρε μόλις άουτ. Στο 39’, σουτ του Βαϊνάλντουμ έδιωξε με υπερένταση ο Μπούστσαν. Και στο επόμενο λεπτό ο Ντάμφρις ολομόναχος δεν μπόρεσε να βρει στόχο με κεφαλιά από την μικρή περιοχή!

Η Ολλανδία μπήκε πιο επιθετικά στην επανάληψη, παίρνοντας τελικά κεφάλι στο σκορ  στο 52’. Στο παράλληλο γύρισμα του Ντάμφρις ο Μπούστσαν έδιωξε αλλά ουσιαστικά την έστρωσε στον Βαϊνάλντουμ που σκόραρε με πλασέ (1-0). Και επτά λεπτά αργότερα μετά από αδράνεια των Ουκρανών η μπάλα στρώθηκε στον Βέγκορστ που με σουτ στην κίνηση φάνηκε να δίνει τέλος στη σεμνή τελετή.

Κι όμως η Ουκρανία κατάφερε να επιστρέψει! Αρχικά μείωσε στο 75’ με υπέροχο σουτ του Γιαρμολένκο εκτός περιοχής (2-1). Και ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με ωραία γυριστή κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ (2-2)! Ο χρόνος πίεζε πια πολύ τους “οράνιε”, που βρήκαν πάντως την λύση λίγο πριν το τέλος με τον Ντάμφρις να νικάει στον αέρα τον Ζιντσένκο και με το κεφάλι να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γερμανός Φέλιξ Μπριχ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπορς  και Λουπ. Υπεύθυνος VARήταν ο Φριτς (Γερμανία) και AVAR οι Ντίνγκερτ (Γερμανία), Μπετς (Αγγλία) και Άτγουελ (Αγγλία). Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Φρανκόφσκι (Πολωνία).

Ολλανδία (Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντούμφρις, Τίμπερ (88′ Φέλτμαν), Ντε Φράι, Μπλιντ (64′ Άκε), Φαν Άανχολτ (64′ Βάινταλ), Ντε Ρόον, Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Βέχορστ (88′ Ντε Γιονγκ), Ντεπάι (90′ Μάλεν).

Ουκρανία (Αντρέι Σεβτσένκο): Μπούσχαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο, Ζιντσένκο, Μαλινόβσκι, Σιντόρτσουκ, Γιαρμόλενκο, Ζούμπκοβ (13′ Μάρλος, 65′ Σαπαρένκο), Γιάρεμτσουκ