You are currently viewing Euro 2020: Ιταλία-Ισπανία: Ένας πρόωρος τελικός!
Euro 2020: Επιστροφή στην διοργάνωση με το Ιταλία-Ισπανία που χαρακτηρίζεται και πρόωρος τελικός, παρά το γεγονός πως μόνο μία θα διεκδικήσει το τρόπαιο.

Euro 2020: Ο ημιτελικός Ιταλία-Ισπανία θα διεξαχθεί σήμερα. Θα ξεκινήσει στις 22:00 στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου. Έχει πάρει τον χαρακτήρα του πρόωρου τελικού. Γιατί και οι δύο ομάδες είναι δυνατές και από τα φαβορί. Αλλά μια από αυτές θα διεκδικήσει το τρόπαιο.

Η Ιταλία έφτασε έως τα ημιτελικά του Euro 2020 τερματίζοντας στην πρώτη θέση του ομίλου της με νίκες μαι στα τρία ματς.

Στην φάση των «16» απέκλεισε την Αυστρία. Νίκησε με 2-1 στην παράταση. Στα προημιτελικά τα έβαλε με το Βέλγιο. Μεγάλο ματς στο οποίο βγήκε νικήτρια με 2-1.

Σε αυτό το παιχνίδι πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα υπέροχα γκολ των Μπαρέλα (31′) και Ινσίνιε (44′).

Ο Λουκάκου μείωσε στο σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με εκτέλεση πέναλτι. Αλλά αυτό δεν άλλαξε κάτι για την Ιταλία που πήρε την πρόκριση. Διεκδικεί απόψε την τέταρτη παρουσία της σε τελικό της διοργάνωσης (έφτασε στην κατάκτηση το 1968).

Ο δρόμος της Ισπανίας

Από την άλλη, η Ισπανία προκρίθηκε στους «16» ως δεύτερη στον όμιλο με μία νίκη και δύο ισοπαλίες στα τρία ματς.

Στα νοκ άουτ απέκλεισε αρχικά -μετά από μια επική ματσάρα (3-5 στην παράταση, 3-3 η κανονική διάρκεια)- την Κροατία.

Στα προημιτελικα αντιμετώπισε την Ελβετία. Δεν εμφάνισε το καλό της πρόσωπο. Προηγήθηκε με αυτογκόλ του Ζακαρία. Η Ελβετία ισοφάρισε με τον Σακίρι στο 77′. Το ματς πέρασε από την παράταση. Και στα πέναλτι νίκησε με 3-1.

Η ομάδα το Λουίς Ενρίκε θα διεκδικήσει την πρόκρισή στο τελικό ενός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για πέμπτη φορά στην ιστορία της (το σήκωσε το 1964, το 2008 και το 2012).

Αγωνιστικά ο τεχνικός της Ιταλίας, Ρομπέρτο Μαντσίνι έχει εκτός τον υπερπολύτιμο αριστερό μπακ, Λεονάρντο Σπινατσόλα. Ο άσος της Ρόμα υπέστη ρήξη αχίλλειου τένοντα στο αριστερό του πόδι.

Σε ό, τι αφορά το σύνολο του Ενρίκε, ο Πάμπλο Σαράμπια δίνει αγώνα δρόμου, προκειμένου να προλάβει το ματς.

Πιθανές ενδεκάδες:

Ιταλία: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον, Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Βεράτι, Κιέζα, Ινσίνιε, Ιμόμπιλε.

Ισπανία: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Π. Τόρες, Λαπόρτ, Άλμπα, Κόκε, Μπούσκετς, Πέδρι, Φ. Τόρες, Μοράτα, Όλμο.