You are currently viewing Euro 2020: Γαλλία-Ελβετία 4-5 πεν. – Έπος της Ελβετίας, ασύλληπτη ματσάρα
Euro 2020: Η Ελβετία έκανε ένα έπος με την πρόκριση έναντι της Γαλλίας στα πέναλτι, με την κανονική διάρκεια και την παράταση να ολοκληρώνονται με σκορ 3-3.

Euro 2020: Τρελό το ματς ανάμεσα στην Γαλλία και την Ελβετία. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές προηγήθηκαν 3-1 στο σκορ. Για να δεχθούν δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο. Έτσι πήγαν στην παράταση, που δεν άλλαξε κάτι. Για να έρθει η διαδικασία των πέναλτι. Στο τελευταίο κρίσιμο ο Εμπαπέ αστόχησε (απέκρουσε ο Ζόμερ) και η Ελβετία έγραψε ιστορία.

Το παιχνίδι είχε τέτοιες διακυμάνσεις που μόνο καρδιακούς δεν ήταν. Η Ελβετία προηγήθηκε με τον Σεφέροβιτς. Στο 55′ ο Γιορίς απέκρουσε πέναλτι του Ροδρίγκες κι έτσι κράτησε την Γαλλία στο κόλπο. Μετά ήρθαν τρία γκολ από τους “τρικολόρ”. Κι εκεί που έδειχναν πως θα έπαιρναν το εισιτήριο για τα προημιτελικά, η Ελβετία το γύρισε. Σκόραρε δύο φορές από το 80′ και μετά. Η παράταση δεν πρόσφερε κάτι. Και στα πέναλτι ο Εμπαπέ ήταν αυτός που έχασε το πιο κρίσιμο.

Στο 15′ ο Τζούμπερ έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Σεφέροβιτς να σκοράρει με κεφαλιά για την Ελβετία.

Στο 55′ ο Τζούμπερ πήρε πέναλτι από τον Βαράν. Μετά και από την εξέταση μέσω VAR. Αλλά ο Γιορίς έπεσε σωστά στην δεξιά πλευρά και απέκρουσε το πέναλτι του Ροδρίγκες.

Στη συνέχεια μίλησε η κλάση του Μπενζεμά. Σκόραρε στο 57′ και στο 59′ για να κάνει το 2-1 η Γαλλία. Στο 75′ ο Πογκμπά πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ. Με σουτάρα έξω από την μεγάλη περιοχή.

Το γύρισε η Ελβετία

Στο 81′ ο Εμπαμπού έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά, με τον Σεφέροβιτς να σκοράρει με κεφαλιά για το 3-2. Για να έρθει στο 90′ ο Γκαβράνοβιτς να γράψει το 3-3 με συρτό σουτ.

Οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Κι έτσι οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.