You are currently viewing Euro 2020: Εντυπωσιακή πρεμιέρα για Ιταλία, 3-0 την Τουρκία
Euro 2020: Εντυπωσιακή πρεμιέρα για Ιταλία, 3-0 την Τουρκία

Euro 2020: Στο εναρκτήριο παιχνίδι του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η “σκουάντρα ατζούρα” έμεινε άσφαιρη στο πρώτο ημίχρονο αλλά ξέσπασε στην επανάληψη απέναντι στους γείτονες, που έπαιξαν .. κατενάτσιο στο “Ολίμπικο” αλλά κατέρρευσαν μετά το αυτογκόλ-προβάδισμα των Ιταλών.

Euro 2020: Η Ιταλία είχε πλήρη πρωτοβουλία στο πρώτο 45λεπτο αλλά δεν μπόρεσε να την μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα, δεν έφτιαξε μεγάλες ευκαιρίες άλλωστε. Είχε ορισμένες στιγμές, αρχικά στο 18’ με το άστοχο πλασέ του Ινσίνιε. Στο 20’ με την προσπάθεια του Μπονούτσι. Στη συνέχεια και δύο λεπτά μετά με τον Κιελίνι να πιάνει την κεφαλιά και τον Τσακίρ να αποκρούει.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη. Ευτύχησαν να προηγηθούν με αυτογκόλ στο 52’. Αυτό, μετά το γύρισμα του Μπεράρντι όπου ο στόπερ Ντεμιράλ άθελά του, την έσπρωξε στα δίχτυσα της ομάδας του. Με την συμπλήρωση μίας ώρας το διαγώνιο σουτ του Μπεράρντι δεν βρήκε στόχο. Παρόλαυτα, στο 67’ ήρθε το 2-0. Ο Τσακίρ απέκρουσε δύσκολα σουτ του Σπινατσόλα. Τότε όμως, ο Ιμόμπιλε στην επαναφορά από κοντά έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Ιταλών. Και στο 79’ μετά από κλέψιμο κοντά στην αντίπαλη περιοχή η μπάλα έφτασε στον Ινσίνιε που με ωραίο πλασέ έγραψε το 0-3.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Τσακίρ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Σεγιουντζιού, Μεράς, Γιοκουσλού (65′ Καχβετσί), Καραμάν (76′ Ντερβίσογλου), Γιαζιτζί (46′ Ουντέρ), Τουφάν (65′ Αϊχάν), Τσαλχάνογλου, Μπ. Γιλμάζ

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Φλορέντζι (46′ Ντι Λορέντζο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλι (73′ Κριστάντε), Μπεράρντι, Ιμόμπιλε (81′ Μπελότι), Ινσίνιε (81′ Κιέζα).