You are currently viewing Euro 2020: Ελβετία – Ισπανία 1-1 (1-3 πεν.): Λύγισε τον τρομερό Ζόμερ η Ισπανία
Euro 2020: Ελβετία - Ισπανία 1-1 με την πρόκριση να πήγε στα πέναλτι όπου οι Ίβηρες πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά λυγίζοντας τον Ζόμερ.

Euro 2020: Ελβετία – Ισπανία 1-1 με την πρόκριση να πήγε στα πέναλτι όπου οι Ίβηρες πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά λυγίζοντας τον Ζόμερ.

Στην διαδικασία των πέναλτι πήρε η Ισπανία την πρόκριση απέναντι στην Ελβετία για τα ημιτελικά του Euro 2020. Η κανονική διάρκεια με την παράταση έληξε 1-1 και οι Ίβηρες ξεπέρασαν τον σούπερ τερματοφύλακας Ζόμερ για να επικρατήσουν με 3-1.

Στο 8ο λεπτό και ουσιαστικά στην πρώτη φάση της, η «φούρια ρόχα» άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ζακάρια.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Ισπανοί συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό, απειλώντας εκ νέου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόκε στο 15ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ελάχιστες καλές στιγμές. Το δεύτερο όμως ήταν συναρπαστικό.

Ο Ζακαρία είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι στο 56′.

Ο κίπερ της Ιταλίας Σιμόν πραγματοποίησε σούπερ επέμβαση στο 64′ σε φάση με τον Ζούμπερ. Για να έρθει ο Σακίρι στο 68′ να κάνει το 1-1.

Στο 77ο λεπτό όμως, ήρθε η αποβολή του Φρόιλερ με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μορένο.

Το ματς πήγε έτσι στην παράταση. Σε αυτή και με παίκτη παραπάνω, η Ισπανία πίεσε αφόρητα. Αλλά ο κίπερ της Ελβετίας, Ζόμερ, έκανε 8 σωτήριες επεμβάσεις σε 30 λεπτά.

Για να πάει το ματς στην διαδικασία των πέναλτι. Ο Μπούσκετς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο πρώτο πέναλτι. Με τον Γκαβράνοβιτς να δίνει το προβάδισμα στην Ελβετία. Ωστόσο ο Σιμόν απέκρουσε τα πέναλτι των Σαρ, Ακάντζι. Παράλληλα ο Βάργκας αστόχησε στο τέταρτο πέναλτι των Ελβετών.

Στιγμές αργότερα, ο Οϊαρθάμπαλ δεν λάθεψε από τα έντεκα βήματα για το 3-1 της Ιταλίας στα πέναλτι.

Μια ακόμα αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων την είδαν με την Ισπανία και την μαχητική Ελβετία. Και η συνέχεια προμηνύεται συναρπαστική. Καθώς μέχρι τώρα έχουν γίνει σπουδαία παιχνίδια.