You are currently viewing Euro 2020: Δανία-Βέλγιο 1-2 – Με την υπογραφή του Ντε Μπρόινε (vid)
Euro 2020: Η Δανία ηττήθηκε από το Βέλγιο με 2-1 σε ένα ματς όπου πρωταγωνιστής ήταν ο Κέβιν Ντε Μπρόινε για τους νικητές.

Euro 2020: Ο Ντε Μπρόινε έβαλε ένα γκολ και δημιούργησε το άλλο για το Βέλγιο, που ξεπέρασε δύσκολα την Δανία. Μάλιστα είχε προηγηθεί κιόλας η Δανία.

Το ματς έγινε στο Πάρκεν της Κοπεγχάγης. Με την Δανία να ήταν η γηπεδούχος. Οι παίκτες της έδωσαν το ματς στην σκιά των όσων έγιναν με τον Έρικσεν. Που κατέρρευσε στο ματς με την Φινλανδία.

Ο Ντε Μπρόινε μόλις γύρισε από τραυματισμό. Κι αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο για το Βέλγιο. Ήταν ο άνθρωπος που έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στο Βέλγιο στην επόμενη φάση. Γιατί είχε νικήσει και στην πρεμιέρα του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έναν φρενήρη ρυθμό. Η Δανία κατάφερε να σκοράρει με τον Πόουλσεν μόλις στο 2ο λεπτό. Ο επιθετικός της Λειψίας σημείωσε το δεύτερο γρηγορότερο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Στη συνέχεια η αναμέτρηση έχασε τον ρυθμό της, το Βέλγιο δεν μπορούσε να απειλήσει. Και οι Δανοί έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 να παραμένει, από το 2ο λεπτό και το τέρμα του Πόουλσεν.

Μίλησε ο Ντε Μπρόινε

Η είσοδος του Κέβιν Ντε Μπρόινε έδωσε μεγάλη ώθηση στο Βέλγιο. Στο 55΄ ο Λουκάκου βρήκε τον μέσο της Σίτι, εκείνος με μια προσποίηση απέφυγε δύο αντιπάλους, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Τοργκάν Αζάρ που έγραψε το 1-1.

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαρτίνεζ δεν σταμάτησαν εκεί. Μετά από 15 λεπτά ο Ντε Μπρόινε δέχθηκε την πάσα του Εντέν Αζάρ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Η Δανία έβγαλε αντίδραση από το 85′ και μετά, έχοντας τρεις πολύ καλές ευκαιρίες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ (84? Σκοφ Όλσεν), Κιάερ, Μέλε, Βας (61? Στρίγκερ-Λάρσεν), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (72? Γένσεν), Πόουλσεν (61? Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (72? Κορνέλιους), Μπρέιθγουεϊτ

Bέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Ντεναγέρ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Μενιέ, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ (59? Βίτσελ), Τόργκαν Αζάρ (90+5? Βερμάελεν), Μέρτενς (46? Ντε Μπρόινε), Καράσκο (59? Εντέν Αζάρ), Λουκάκου